Zimní počasí dokáže řidiče potrápit: 6 rad, jak na náledí | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Zimní počasí dokáže řidiče potrápit: 6 rad, jak na náledí

Nesnažte se auto sami vyprostit a zavolejte odtahovku.
Nesnažte se auto sami vyprostit a zavolejte odtahovku. (Foto caas)

Led, sníh a náledí jsou jasnou známkou toho, že byste měli mít na voze nasazeny zimní pneumatiky. Bez nich na zamrzlé silnice vůbec nevyjíždějte. Jenže i když je máte, může vás náledí a uklouzaný sníh pěkně potrápit. Jedete na hory, nebo do míst, kde náledí hrozí? Na tohle se připravte.

1. Nelepte se 

Počítejte s tím, že při brzdění můžete mít i pětinásobnou brzdnou dráhu než na suchém asfaltu nebo že řidič před vámi může na náledí zazmatkovat. Držte si proto mnohem větší odstup od vozidel, než jste zvyklí v létě.

2. Držte otáčky nízko

Nízké otáčky a vysoký převodový stupeň usnadňují jízdu vpřed na zledovatělé vozovce – menší riziko smyku.

3. Testujte vozovku

Čas od času na rovném úseku, a když blízko nic nejede, krátce otestujte brzdy. Nebudete díky tomu překvapeni délkou brzdné dráhy, až půjde do tuhého a brzdění si vyžádá nebezpečná situace.

4. Při smyku nezmatkujte

Jestli se vaše auto dostane do smyku, vyšlápněte spojku, dívejte se a zatáčejte do směru, kterým chcete pokračovat v cestě, i když auto momentálně jede jinam. Máte-li ABS, brzděte. Buďte připraveni korigovat smyk kyvadlovitě několikrát za sebou, ale citlivě, žádné trhavé pohyby volantem. ESP vůz stabilizuje. Pokud ne, opřete se do brzd.

5. Na náledí nevyjíždějte

Potkal vás po cestě mrznoucí déšť a vzniká nebezpečné náledí? Žádné asistenty, 4x4 ani ABS vám nemusí pomoci. Jestli nelze jet ani pomalu, zastavte u nejbližší pumpy, dejte si pauzičku a počkejte na silničáře.

6. Nevyprošťujte svépomocí

Skončili jste mimo vozovku? Nesnažte se vůz sami vyprostit. „Auto můžete nechtěně při manipulaci ještě více poškodit, ale hlavně riskujete zdraví při pohybu po silnici. Doporučujeme se vždy obrátit na asistenční společnost vaší pojišťovny, která na místo vyšle zásahové vozidlo, jež dokáže havarované vozidlo bezpečně vyprostit,“ říká Aleš Povr z České asociace asistenčních společností.

Návod: Takhle zvládnete obtíže

Kopec – Do zledovatělého kopce vyjíždějte především plynule. Jakmile budete příliš tlačit na plyn, nebo ho naopak pustíte, trhnete s volantem nebo přibrzdíte, můžete zůstat v kopci stát. Řešením je nasadit řetězy, zkusit si cestu podsypat, nebo vycouvat.

Zatáčení – Rychlost si upravte už před zatáčkou a zledovatělé zatáčky projíždějte pomaleji a bez prudkého plynu či brzdy. V zatáčce do kopce pouze udržujte rychlost, nesnažte se příliž zrychlovat a z kopce brzděte motorem. Brzdění – Brzděte s koly v rovném směru. S ABS se pak nemusíte bát sešlápnutí brzdy naplno. Při prudším brždění do zatáčky ale zvyšujete riziko smyku.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.