Švehlík? Berem, řekli Američani | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 24. února 2024

Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Švehlík? Berem, řekli Američani

David Švehlík a Ondřej Brousek
David Švehlík a Ondřej Brousek (Blesk/archiv)

Větší hvězdu s lepšími podmínkami dneska asi těžko najdete. David Švehlík (50) si mohl vybrat hru, kterou chce hrát, režiséra, a ještě hereckého partnera! Taková privilegia měl akorát Burian za první republiky a dneska možná Bartoška...

Umožnili mu to v pražském Ungeltu. Rozhodující slovo měl americký držitel autorských práv. Ale Davida odsouhlasili nadšeně. „Je to luxus, když mi někdo nabídne, zda si nechci vybrat hru. Je to velká pocta,“ říká David Švehlík. Ve filmu a v televizi je často, v divadle ho téměř neuvidíte. Jenom v Ungeltu. „Přiznám se, že se necítím být divadelník se vším všudy, nemám potřebu neustále hrát divadlo. Já jsem rád, když jsem doma s rodinou, to je pro mě nejdůležitější. Ale pochopitelně mám divadlo rád,“ vysvětluje. Dva měsíce zkoušení než se dojde k premiéře, je hodně. „Proto si vybírám to, co opravdu stojí za to.“

David Švehlík, Soudce A. K.

Video se připravuje ...

Přečetl si několik textů a jeden ho zaujal nejvíc. To je ono, věděl hned! Šlo o aktovku amerického dramatika Edwarda Albeeho Příběh ze zoo (původně Stalo se v zoo), kultovní dílo z roku 1958. „Nastaly ale velké obstrukce, než jsme mohli začít zkoušet. Albee založil nadaci na podporu mladých amerických dramatiků. A ta se po jeho smrti stala držiteli autorských práv, protože neměl potomky,“ vysvětluje dramaturg Pavel Ondruch. „Abyste dnes mohli uvádět Albeeho, musí vám schválit všechno – plán zkoušek, scénu, kostýmy, obsazení, koncepci. A překlad! Museli jsme do Ameriky poslat i životopisy herců,“ popisuje.

Hra je pro dva herce a také kolegu si David vybíral. „To je velmi kategorický požadavek pana Švehlíka, aby měl na jevišti partnera, se kterým může odjet na tři dny do Ostravy a spát s ním v jednom hotelu. Intuitivně jsme vycítili, že s Brouskem by to mohlo být v pohodě. Musí to být člověk, se kterým bude rád, řekl nám,“ prozradil ředitel divadla Milan Hein. S Ondřejem Brouskem (41) se osobně neznali, na jevišti spolu stojí poprvé. „Je nám tam spolu příjemně. David je velice inteligentní a poctivý herec,“ okomentoval to Brousek. Režisérem inscenace, která měla před týdnem premiéru, je Jiří Pokorný. Také toho si vybral Švehlík.

Oficiální trailer filmu Balada o pilotoviPřečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.