Kulaté výročí seriálu Přítelkyně z domu smutku: POSLAL HVĚZDY ZA MŘÍŽE
Helenka, Andy, Majka, Helga... A hlavně Marta. To byly Přítelkyně z domu smutku, postavy vyprávění o časech, v nichž nebylo místo pro lidskou důstojnost. Čtyřdílný televizní film podle knihy Evy Kantůrkové (91) s hvězdným obsazením viděli diváci poprvé právě před 30 lety.
Na začátku byl samizdat, do nějž spisovatelka Eva Kantůrková (91) sepsala 14 rozhovorů se ženami, které byly za období normalizace z politických důvodů souzené nebo měly za mřížemi své manžele. „Věděla jsem, že mě za to mohou stíhat,“ vzpomínala Kantůrková. To se také stalo a autorka skončila na rok v cele.
Nepříjemná pravda
Své prožitky vložila do románu Přítelkyně z domu smutku, který v roce 1992 vstoupil na obrazovky jako čtyřdílný televizní film. „Chápu, že pro některé lidi mohl být až nepříjemný, ale taková je někdy pravda,“ podotkl ke svému ztvárnění knihy režisér Hynek Bočan (83).
Pod jeho vedením si hlavní roli spisovatelky Marty zahrála Ivana Chýlková (58), jejíž výkon ocenila porota televizního festivalu v Cannes Velkou zlatou cenou. Dílo samotné pak obdrželo Velkou stříbrnou cenu v kategorii seriálů. Martin příběh díky postavičkám, se kterými diváky seznamoval, dokázal fascinovat, rozesmát, děsit i dojmout. Umí to stále, navíc zůstává silným svědectvím o době, jíž je stále těžké porozumět.
Chýlková předvedla svou angličtinu: Schillerová si může gratulovat!
Velký případ
Příběh vykresluje život ve vazební věznici a osudy spoluvězeňkyň – proč se do vězení dostaly, jaký trestný čin spáchaly (pokud vůbec nějaký), z jakého pocházejí prostředí... Jejich čistě kriminální delikty kontrastují s trestnou činností hlavní postavy. Ta se ve vězení ocitla pouze kvůli vydávání svých knih v zahraničí, ale ostatní spoluvězenkyně si o ní myslí, že je oproti nim »velký případ«. Série zároveň přibližuje i reálný život v socialistickém Československu 70. a 80. let.
Natáčeli v Ruzyni
Série vznikala v reálném prostředí pražské ruzyňské věznice, kde byla Eva Kantůrková rok ve vyšetřovací vazbě kvůli obvinění z trestného činu podvracení republiky. Osudy jejích dvanácti hrdinek vyprávěl Hynek Bočan za pomoci hvězdných hereček, nechyběly Jiřina Bohdalová (90, Helenka), Vilma Cibulková (58, Věra), Simona Stašová (66, Anča), Helena Růžičková (†67, Helga) a další. Mezi dozorkyněmi pak třeba Veronika Žilková (60) či Jaroslava Obermaierová (75). Nejvýraznějšími muži byli Michal Dlouhý (53) jako vyšetřovatel a František Řehák (†93) v roli kněze.
Simona Stašová v novém seriálu: Komu nedokáže odmítnout roli?