Kreslíř Petr Urban oslavil šedesátku: Tohle jste o něm možná nevěděli | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 31. května 2023

Svátek slaví Kamila, zítra Laura

Kreslíř Petr Urban oslavil šedesátku: Tohle jste o něm možná nevěděli

Humorista a kreslíř Petr Urban
Humorista a kreslíř Petr Urban (CNC_Mária Rušinová)

Humorista, kreslíř a vtipálek, dnes už patří ke klasikům, je fenoménem českého kresleného humoru. Petr Urban oslavil šedesátku a tady je šedesát věcí, které jste o něm zřejmě nevěděli.

1/ Má dojem, že byl v minulém životě lidožroutem na Papui – Nové Guineji. Fascinuje ho vše okolo domorodé kultury v tomto regionu. Ví také, že padl v boji, postřelili ho do břicha šípem a on zraněním podlehl.

2/ Svěřil mu to člověk, který se minulými životy zabývá. „Je to dobrých tři sta let. Lidožrouty kreslím moc rád, zbavuje mě to strachu. A dodnes, když mám na někoho vztek, bych mu nedal pěstí, ale uhryznul kus lýtka. Takhle já to mám.“

3/ Bydlí na místě bývalé hospody uprostřed Smržovky v Jizerských horách. Uvnitř domu má malou tělocvičnu, na běhátku denně urazí vzdálenost od šesti do deseti kilometrů. Teprve pak jde malovat.

4/ Kašpar Urban, jeden z prvních doložených předků, odešel z Plzně do Smržovky v roce 1849. Byl pivovarnickým tovaryšem. Další Urbanové v rodokmenu byli také nezřídka hospodskými, či dokonce sládky.

5/ Tvoří doma v ateliéru, což je malebná roubenka vedle chalupy. Chalupa je původní, pečlivě zrekonstruovaná. Ateliér byl postaven na základech staré stodoly. Plní i funkci privátní hospody, druhého obýváku.

6/ Má tady krb, dlouhý stůl s barvičkami (sedí vždy v čele a maluje), pípu a barový pult. Jde rovněž o malou galerii, po stěnách jsou rozvěšeny obrazy, jeho vlastní oleje. Tady se schází rodina a kamarádi.

7/ Maluje ve spodním prádle, resp. trenýrkách. Jen když přijde návštěva, bere si kalhoty, „Celý sportovní život jsem byl nasoukaný v kombinéze sáňkaře. Tak si teď chci připadat trochu volnější, větrám…“ Ovšem v zimě chodí doma v elasťákách.

8/ Z mládí si nese obrazy, které ovlivnily jeho tvorbu. Například prababičku, která chodila až do prvního sněhu bosa. „Měla širokou dlouhou sukni, šla po cestě, zastavila se, rozkročila se a pustila. Dodnes vidím čúrek, který jí crčel zpod sukně.“

9/ Nikdy nenakupuje, sousedé už si zvykli na to, že tašky s nákupy tahá manželka Inka. Mistr potřebuje čistou hlavu a aby ho nikdo nezatěžoval přízemnostmi nebo konzumem. Je bohém, pluje v oblacích. Manželka s ním souzní. Díky ní má pořád inspiraci a prostor pro tvorbu.

10/ Má mobil, ale téměř ho nepoužívá. Volá většinou manželce, když dojdou čtvrtky, barvičky nebo pivo. Jinak nechce být rušen. „Číslo je tajný. Nějak se ho dopátrala tchyně, ale stejně jí telefon neberu, tak je to jedno.“

11/ V dětství chodil rád s babičkou na hřbitov. Když hrobníci likvidovali staré německé hroby, povalovaly se tam po haldách kosti a lebky. „Maloval jsem je, ohromovaly mě. Lebky i hnáty byly souměrné a zároveň hrozivé. Strašně jsem se jich bál, ale s tím, že jsem je kreslil, jsem se s tím vypořádal.“

12/ Dospělí se ho báli, přišel jim jako chlapeček z hororu, který si libuje v morbiditách. „To by měli vidět, jak pracovala moje fantazie, co jsem si všechno představoval, když jsem to kreslil.“

13/ Jako dítě ho nabádali, ať maluje sovětské tanky, ale jeho fascinovaly ty německé. „Věděl jsem, že jsou to ti zlí, a mě zlo odjakživa přitahovalo.“

14/ Manželka Inka přitom tvrdí, že je hodný a neublížil by kuřeti. Pro děti i vnoučata by se rozdal.

15/ V pětačtyřiceti si prošel osobní krizí, cítil vyhoření, pět let bojoval s osobními démony, bral antidepresiva. Pomohla až léčitelka, kterou dodnes využívá.

16/ Věnuje se od mládí józe. Vyzkoušel holotropní dýchání a přiznává, že zažil stavy, kdy se »viděl shora «, tedy podobně jak popisují lidé klinickou smrt. „Jednou mi prostě utekla hlava a uviděl jsem se od stropu.“

17/ Za svůj život nakreslil zhruba sto tisíc vtipů a ilustrací do knih. Běžně maluje deset hodin denně.

18/ Má 17 titulů mistra republiky v jízdě na saních. Byl na dvou olympiádách (1988, 1992) a má např. spočítáno, že za atletickou kariéru naběhal 50 tisíc kilometrů jen po Smržovce a okolních lesích.

Celý článek si můžete přečíst v nedělním tištěném vydání deníku Aha!

Český sáňkař a kreslíř Petr Urban prozradil redaktorům Nedělního Blesku pikantnosti ze své závodní kariéry.

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.