Počasí jako na houpačce: Děsivá výstraha od meteorologů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 6. října 2022

Svátek slaví Hanuš, zítra Justýna

Počasí jako na houpačce: Děsivá výstraha od meteorologů!

Po oteplení přijde další ochlazení.
Po oteplení přijde další ochlazení. (Blesk:JAKUB POLÁČEK)

Potkaly se nad Zlínem... Na východní straně Měsíc, na protilehlé zapadající Slunce. Čtenář Petr Burda ze Zlína vyfotil krásnou podívanou.

„Jel jsem domů na sídliště Jižní Svahy. Už cestou na mě hleděl velký světlý Měsíc. Když jsem zaparkoval a otočil se, na druhé straně zapadalo Slunce,“ popsal. Podle Tomáše Petráska (na snímku), popularizátora astronomie z pražské hvězdárny v Ďáblicích, takový nebeský úkaz bývá k vidění před úplňkem. „Měsíc vychází těsně předtím, než Slunce zapadne. A když je plně osvícen, je krásně vidět. Někdy je ve fázi, kdy je k Zemi blíž a zdá se nám velký. Právě dnes je jeden z takzvaných super úplňků,“ vysvětloval včera. Maxi luna by měla být k vidění na nebi ještě dnes. Příští úplněk, 7. dubna, má pak být největší v letošním roce.

Červí nebo vraní úplněk
Těmito jmény se označuje současný úplněk. „Názvy pocházejí údajně z tradice severoamerických indiánů. Označovali tak první jarní úplněk. Červí je podle žížal, druhý podle stěhování vran,“ doplnil Tomáš Petrásek.

Zlín 8. března 2020, 17:36 Sluníčko se ukládalo ke spánku...
...a ve stejnou dobu svítil velký měsíc.

Meteorologové: V týdnu 19 °C, o víkendu sníh a mráz!
Už dnes přes Česko přejde teplá fronta. „Ve čtvrtek se zastaví až na 19 °C,“ řekla Aha! Dagmar Honsová z Meteopressu. „Víkend bude výrazně chladnější. Sněžit bude postupně od 600 m nad mořem,“ dodala Honsová s tím, že v noci rtuť teploměru klesne k –2 °C a přes den teploty nevyšplhají nad 10 °C.

Jak bude?
Dnes: oblačno až polojasno, místy přeháňky, od 800 m sněžení. Den 7 až 11 °C, na horách kolem 2 °C.
Zítra: oblačno až zataženo, místy přeháňky. Noc 4 až 8 °C, den 12 až 16 °C.
Čtvrtek: oblačno až polojasno. Noc 4 až 8 °C, den 15 až 19 °C.Přečtěte si
mord
10. 3. 2020 • 08:32

Z toho až mrazi

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.