Bára Štěpánová alias Babeta z Ordinace: Pořádala DEMONSTRACE! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 21. května 2024

Svátek slaví Monika, zítra Emil

Bára Štěpánová alias Babeta z Ordinace: Pořádala DEMONSTRACE!

Vrchní sestra Babeta Trefná (Bára Štěpánová)
Vrchní sestra Babeta Trefná (Bára Štěpánová) (archiv TV Nova)

Humorem proti totalitě! K pádu komunistického režimu u nás v listopadu 1989 přispěla také dnešní hvězda Ordinace Bára Štěpánová (59). Herečka, jež se do té doby nejvíce zviditelnila rolí vnadné a sexuchtivé Bedřišky ve filmových Básnících, pořádala se svými přáteli recesistické akce jako např. Běh třídou Politických vězňů v Praze.

„My jsme si říkali Společnost za veselejší současnost – já, Luboš Rychvalský a Petr Payne. A chtěli jsme, protože jsme byli o hodně mladší než generace zavedených disidentů, vyjádřit svůj názor trochu jiným způsobem,“ říká herečka v dokumentu Konec věčných časů, který jste mohli vidět včera na ČT2 (repríza dnes v 17:20 tamtéž). „Samozřejmě jsme chtěli, aby to bylo trochu s humorem, ale já se pořád bráním tomu, že humor je legrace. Humor je vlastně obrana,“ tvrdí Štěpánová.

Lidé, běžte!
Jednou z prvních akcí Společnosti za veselejší současnost byl Běh třídou Politických vězňů za propuštění politických vězňů. První se konal už 1. května 1989. „Prostě jsme si řekli, že si stoupneme na roh k Petschkovu paláci pod desku s Fučíkovým citátem Lidé, bděte! a proběhneme dolů k poště v Jindřišské ulici. A že to budeme dělat každý den v pět hodin odpoledne a necháme to vyhlásit na Svobodné Evropě a Hlasu Ameriky. A uvidíme, co to udělá...“ vzpomíná herečka. Díky »zakázanému « rozhlasovému vysílání se ze Společnosti pro veselejší současnost během krátké doby stala jedna z nejpopulárnějších občanských iniciativ a na její happeningy chodily stovky lidí.

Esenbáci nechápali
V srpnu 1989, čtyři měsíce po zahájení běhu, uspořádali na pražských Příkopech dokonce veselou demonstraci! „Měli jsme přilby z vydlabaných melounů, obušky ze salámů a okurek, umělohmotné policejní psy na provázku. Začali jsme rozhánět lidi, křičeli jsme: Rozejděte se, toto shromáždění nebylo povoleno! a Republiku si rozvracet nedáme! Kolem chodili esenbáci a vůbec to nechápali...“ vysvětluje herečka. Skutečná policie dorazila vzápětí. „Byli z toho zmatení a říkali, že to mají říkat oni. A já jim povídám – tak to říkejte taky!“ dodává s úsměvem.

Zatčena za napadení
Byla to reakce na zásahy policie proti demonstrantům, kteří se během roku 1989 scházeli v Praze od lednového Palachova týdne. „To potlačování demonstrací bylo opravdu velmi brutální a ty zásahy byly prostě hnusný,“ tvrdí Štěpánová. „A my jsme si řekli, že si uděláme demonstraci sami a taky si ji sami hezky potlačíme a rozeženeme!“ směje se Štěpánová. Tehdy jí ale do smíchu dlouho nebylo. Už v říjnu 1989 byla zatčena za údajné napadení příslušníka SNB na demonstraci k 70. výročí vzniku Československa, což dočasně přerušilo její uměleckou dráhu.

Z pískoviště až na Hrad
Společnost za veselejší současnost v roce 1989 uspořádala také akci, která měla za cíl sjednotit rozhádané disidenty. Na pískoviště, kde si měl každý uplácat svou bábovičku, dorazil i Václav Havel (†75)! „Vzpomínám si, jak jsme k němu přijeli domů, on měl u sebe zrovna nějaké zahraniční novináře, tehdy u něj pořád někdo byl, a my jsme se ptali – Olgo, prosím vás, mohl by jít Václav s námi na písek? Olga se přísně podívala na hodinky a řekla – dobře, ale za hodinu ať je zpátky!“ vzpomíná Štěpánová. Od Havla si tehdy vysloužila velkou pusu. A když byl po sametové revoluci zvolen prezidentem, stala se jeho osobní sekretářkou. Na Pražském hradě působila dva roky.

Strýček chartista
Málo se ví, že hereččiným strýcem byl filozof, politik a chartista Rudolf Battěk (†88). V roce 1968 patřil k zakladatelům Klubu angažovaných nestraníků a v listopadu 1989 také k čelným představitelům Občanského fóra. Sama Bára podepsala Chartu 77 v roce 1986.

Zahájení výstavy Bořka Šípka: Štěpánová rozbila vázu za padesát tisíc!

Video se připravuje ...Přečtěte si
krasus
13. 11. 2019 • 09:07

Tato šmíra se nehodí na nic. Protivná je od pohledu. Svolává demonstraci? Co udělá, aby se měli všichni lépe. Asi bude zpívat s Huťkou. Činy a ne kecy páni "umělci". A tomu trobelovi zaplaťte cestu, aby nedopadl jako v 89, kdy neměl na cestu do vlasti "vlastenec".

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.