Nouzové signály: Královna Alžběta II. se může »zbavit« Zemana zmáčknutím tlačítka! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Nouzové signály: Královna Alžběta II. se může »zbavit« Zemana zmáčknutím tlačítka!

Internetoví vtipálci už domýšlí, že setkání Zemana s Alžbětou II. může připomínat dramatickou konfrontaci s premiérem Bohuslavem Sobotkou v době, kdy podával, a pak zas nepodával demisi na Hradě.
Internetoví vtipálci už domýšlí, že setkání Zemana s Alžbětou II. může připomínat dramatickou konfrontaci s premiérem Bohuslavem Sobotkou v době, kdy podával, a pak zas nepodával demisi na Hradě. ( Foto Profimedia.cz, Foto ČTK, Profimedia.cz, ara)

Hlavě státu se v pátek podaří drobný triumf. Během pracovní návštěvy Londýna totiž Miloše Zemana (72) přijme britská královna Alžběta II. (91). Ale běda! Jestli nebude sekat dobrotu, může se ho snadno zbavit…

Jak totiž Aha! vysvětlil bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt (39), který na základě vlastní zkušenosti po boku exprezidenta Václava Klause (75) obecně popsal, jak audience u královny probíhají, může zasáhnout diskrétní elektronické zařízení! „Královna může dát kdykoli znamení k ukončení setkání tím, že zmáčkne tlačítko umístěné pod deskou stolu, který stojí vedle jejího křesla,“ vysvětlil. Další popis situace, která Zemana čeká, najdete ústy Forejta v boxech.

Jde o dobré vztahy
Britská královna Zemana přijme v pátek 16. června. Informaci potvrdil Hrad. Prezident toho dne poletí do Spojeného království na jednodenní pracovní návštěvu, během níž mimo jiné vyznamená pět válečných veteránů či se zúčastní ceremoniálu u památníku Bitvy o Británii. Podle zdroje Aha! bude pro českého prezidenta důležité zajistit dobré vztahy mezi Českou republikou a Británií i vzhledem k chystanému odchodu ostrovní země z Evropské unie.

Anglofil, který si to užije
Zeman se s královnou viděl v roce 1996 jako předseda ČSSD a také roku 2014 v Normandii při oslavách výročí Dne D. A jako velký anglofil, který neustále cituje legendárního britského ministerského předsedu Winstona Churchilla, jehož dokonce posmrtně vyznamenal, se jistě těší. Diplomatický úspěch zároveň trochu zažene pachuť po dosud neuskutečněné návštěvě Bílého domu, na niž jej pozval americký prezident Donald Trump (70) a která se má snad odehrát na podzim…

Byli tam Havel i Klaus
Audiencí u Alžběty II. napodobí Zeman své předchůdce. S panovnicí se setkal v Buckinghamském paláci roku 1990 už Václav Havel (†75). Jeho návštěvu královna opětovala v roce 1996. I druhý český prezident byl poctěn setkáním s nejdéle vládnoucí britskou panovnicí. Václav Klaus (75) se společně s manželkou Livií (73) setkali s Alžbětou při příležitosti diamantové svatby královského páru.

Výjimečně v Buckinghamském paláci 
„Královna přijímá hlavy států v jedné ze svých rezidencí - v Buckinghamském paláci nebo na hradě Windsor. Londýnské sídlo je místem podobných setkání častěji, především v průběhu týdne. Ve Windsoru pobývá královská rodina obvykle o víkendu (počínaje pátkem). Nadcházející sobotu - tj. 17. června 2017 - se Alžběta II. zúčastní v centru Londýna velké vojenské přehlídky (tzv. Trooping the Colour), která je oficiální oslavou jejích narozenin a koná se každoročně. Svým rozsahem, precizností a barevností je to jedna z nejdůležitějších a nejpůsobivějších britských ceremonií. A to je i důvod, proč královna a její rodina budou tento pátek ještě v hlavním městě. Centrum bude navíc krásně vyzdobeno - podél hlavní ulice vedoucí k Buckinghamskému paláci - The Mall - budou na stožárech viste desítky vlajek Spojeného království...“

O návštěvu je třeba žádat
„Oficiálně jsou monarchové a prezidenti ve Velké Británii přijímáni v rámci státních návštěv (těch se však koná pouze několik do roka, dvě nebo tři). K nim mají pozvání od královny. Případě v rámci návštěv pracovních (jako je Zemanova, pozn. red.), kdy hlavy států nejsou hostem panovnice, ale například britské vlády, či pobývají v Londýně z důvodů jiných (konference, zahájení výstav). V takovém případě pak ambasády jejich zemí žádají britské ministerstvo zahraničních věcí o audienci.“

Přijme ho jako Bonda?
„V Buckinghamském paláci probíhá přijetí tradičně buď v saloně přízemí (s výhledem do palácové zahrady) – pokud navazuje na nějaký předcházející oficiální program jako například nástupní audience cizích velvyslanců – nebo v královnině pracovně v prvním poschodí (s okny na boční ulici Constitution Hill). Je to stejné křídlo, kde mají královna a princ Philip své soukromé apartmány. Tato místnost nazývaná Queen´s study (královnina pracovna, pozn. red.) se proslavila mimo jiné i tím, že v ní královna ve známém videu »přijala« i Jamese Bonda, který ji odsud doprovodil na zahajovací ceremoniál Letních olympijských her roku 2012 v Londýně. Královna se zde setkává každý týden i se »svým« ministerským předsedou. V místnosti je sedací souprava - sofa a křesla před krbem (to je místo pro oficiální fotografii královny s hostem). Na stolcích v místnosti jsou pak fotografie mnoha členů britské královské rodiny i zahraničních příbuzných.“

Prezident může využít i výtah
„Audience probíhá dle zavedeného modelu - hlava státu s manželem/manželkou (pokud tito doprovázejí) přijíždějí v malé koloně hlavní branou do areálu paláce, kde je na vnitřním nádvoří - u pravého vchodu - očekává pobočník královny (může být přítomen i Lord komoří - to je hlavně v případě královských návštěv). Hosté jsou pak uvedeni do paláce. Pokud je třeba použít výtahu, může být příjezd naplánován ke vchodu v zahradě, odkud je snazší cesta.“

Všechno má jasná pravidla
„Královna své hosty očekává v pracovně. Jako první vstoupí do místnosti pobočník, postaví se na stranu dveří, ukloní se a ohlásí přicházející. Hosté zůstávají vedle pobočníka do konce ohlášení, poté vcházejí a pozdraví se s královnou podáním ruky. Pokud je přítomen princ Philip, vítá přirozeně s královnou. Jeho účast však nebývá častá (nedávno navíc oznámil redukci svých veřejných vystoupení). Pobočník poté odchází. Královnu je třeba nejprve oslovit »Your Majesty« (v překladu »Vaše veličenstvo«), poté stačí »madam«. Královna s hosty tráví první vteřiny rozhovoru vestoje, pořídí se oficiální fotografie, a pak je sama pozve k usazení před krbem. Alžběta II. sedí vždy v křesle, její hosté (jedná-li se o pár) na pohovce. Fotograf posléze odchází. Přijetí se s hlavou státu účastní pouze manželka / manžel a - je-li to třeba - tlumočník. Nikdo jiný z doprovodu setkání přítomen není.“

Maximálně tři čtvrtě hodiny! 
„Audience může trvat 30 - 45 minut. Královna může dát kdykoli znamení k ukončení setkání tím, že zmáčkne tlačítko umístěné pod deskou stolu, který stojí vedle jejího křesla. Záhy se ve dveřích objeví pobočník a tím je dán signál ke konci rozhovoru. Hosté pak v doprovodu pobočníka (ten bývá mimochodem obvykle v civilu) odcházejí.“

Přešlap udělala Obamová
„Faux pas bývá byť mohutné potřesení rukou nebo když někdo první ruku královně, protože ona dává ruku první. Pak existují okruhy otázek, které nejsou napsány, ale královně by se moc klást neměly. Královna, jak známo, není politickou hlavu státu. To znamená, že do citlivějších politických témat se s ní zabíhat nedoporučuje. Lze samozřejmě zmínit spolupráci zemí v různých organizacích, nebo záležitosti vojenské protože je hlavou ozbrojených sil. Pak jsou témata týkající se rodiny, kterých by se též měly návštěvy vyvarovat. A nejslavnější přešlap? Pamatuji, když bývalá první dáma Spojených států Michelle Obamová královnu kdysi objala rukou v pase. To bylo považováno za velmi nestandardní a britské noviny se tomu věnovaly poměrně dlouho.“

Dárek ano, ale přes maršála
„Předání daru bývá obvyklé při státních návštěvách, které se od těch pracovních liší (Zemanova návštěva je formálně pracovní, pozn. red.). Jde-li o ostatní návštěvy, tak jsou prezidenti vedeni jako vládní hosté. Pokud chce host královně přivézt dar, tak ho nepředává osobně, ale prostřednictvím britského ministerstva zahraničních věcí, konkrétně maršálovi diplomatického sboru – to je úředník dvora sv. Jakuba – a ten ho pak doručí do Buckinghamského paláce.“

Když pukrle, tak trénovat
„Královnu stačí zdravit podáním ruky. Úklona je v případě zahraničních hlav státu dobrovolná. U pánů je to úklona hlavou, přičemž se neuklání v pase, ale brada se dotkne hrudi. Jde-li o ženy, mohou dělat pukrle – u manželek hlavu státu netřeba; jsou na stejné úrovni, protože hlava státu přijímá hlavu státu. Manželka francouzského exprezidenta Sarkozyho náznak drobného pukrle udělala. A jak na to? Levá noha se vsune za pravou nohou a dáma se zhoupne v kolenou. Udělat správné pukrle je velice obtížné, je to otázka cviku a dokonce i vévodkyně z Cambridge známá jako Kate byla nedávno kritizována v britských novinách, že i po tolika letech po boku prince Williama neumí udělat správné pukrle tak jako jiné dámy u dvora.“

Další tajné signály v nouzi:

Pokud nepomůže speciální tlačítko, má Alžběta II. pro případ nouze tajné signály pro své komorníky. Stačí je nenápadně uvést v praxi a panovnice za jejich asistence odchází do svých komnat...

Kabelka
Královna normálně drží svou kabelku v levé ruce, pokud si ji přehodí do pravé, je to signál, že chce ukončit akci.

Prsten
Pokud asistent přehlédne změnu u kabelky, začne Alžběta kroutit snubním prstenem, čímž vysílá ostřejší signál.

Opět kabelka
Pokud si sedící královna odloží kabelku na stůl, je to jasný signál, že by se do pěti minut ráda uklidila do ústraní.

Na video s královnou se můžete podívat zde:

Video se připravuje ...




Přečtěte si
oldedek
13. 6. 2017 • 10:29

Tak tohle "pobavení" ještě asi Bětka nezažila - tolik "moudrosti a důstojnosti" co vyleze z jednoho východního potentotátníka jí bude určitě stačit až do jejího odchodu z tohoto světa - vidět Mýlu a zemřít ...

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.