Pravnuk Tomáše Bati Thomas (29): Nový život v Česku!

Před pěti lety přijel pravnuk slavného Tomáš Bati, Thomas Archer Baťa (29), do České republiky, pak na čtyři roky odcestoval do Jižní Ameriky, aby se před pár měsíci zase vrátil a usídlil se v naší metropoli. Odtud řídí »rodinnou« firmu a cestuje po světě. Česky rozumí, avšak zatím plynně nemluví a pomáhá si v angličtině.
Narodil jste se v Torontu, studoval ve Velké Británii, žil ve Švýcarsku i Mexiku. Co vás vedlo k tomu přestěhovat se právě do České republiky?
„Mám ji rád. Moje rodina je českého původu a já o ní slyšel hodně příběhů. A tak mě láká, že mám nyní možnost se o zemi dozvědět víc, cestovat a poznávat nové věci. I když já do Česka jezdil už jako dítě, jen ne do hlavního města. Všechny naše cesty dřív totiž vedly do Zlína a na Moravu, odkud je můj dědeček.“
Vaším pradědečkem byl slavný obuvník Tomáš Baťa, mluvili jste doma o něm?
„Ano, hodně! Říkali mi, že byl optimista a rád zkoušel nové věci. A to jsem se od něj naučil – být plný optimismu a nikdy se nevzdávat. A doma mi o něm vyprávěli různé historky. Třeba jak když jeho společnost začínala, poslal dva kolegy do světa. Jednoho do Afriky, druhého do Asie. První se ozval z Afriky s tím, že v Africe lidi nemají boty, nepoužívají je. A druhý z Asie s tím, že tady je hodně možností, že bot je nedostatek. To je pro nás obuvníky hezký příběh, perspektivní, ne?“ (směje se)
Pradědeček byl obuvník, čím ale byli dědeček a tatínek?
„Taky obuvníci. Celá rodina máme boty v krvi. (směje se) Jen maminka ne, ta pochází ze Spojených států a pracuje úplně v jiném oboru. Já jsem sice vystudoval politologii na univerzitě v Edinburghu, ale v obuvnictví jsem měl možnost pracovat celý život. Jako kluk jsem trávil prázdniny tím, že jsem chodil do továren a zkoušel jsem vyrábět boty. To prostředí mám rád, zajímá mě.“
Máte doma schované něco po pradědečkovi?
„Mám! Jeho psací stroj a hodně knih. Byl ve své době velkým vizionářem, na všechno měl manuály. Pro výrobu, prodej, které byly stejné pro celý svět. Psal je spolu s Dominikem Čiperou, který byl jeho ředitelem. A tak mám doma jejich originální knihy, které jsou hodně zajímavé. Některé jsem už četl.“
Kde se dnes vyrábí boty, které se prodávají u nás, také v Asii?
„Máme továrnu v České republice, blízko Zlína. Ty původní už neexistují, bohužel v době komunismu do nich šlo málo investic a nebylo možné se k výrobě obuvi vrátit. Jsem ale hrdý na to, že ve Zlíně, který je poměrně malým městem, jsou teď noví výrobci bot, a taky že zdejší univerzita nese pradědečkovo jméno. Ale kromě Čech vyrábíme boty i v Holandsku a jinde v Evropě. Většina naší produkce je dnes v Asii.“
Jaké boty nosíte vy a kolik párů máte doma?
„Kolem sto padesáti. Většina z nich je samozřejmě od Bati, ale prodáváme i jiné značky. Přiznám se, že rád zkouším nové boty. A taky je navrhuju, dělám různé designy. Poslední dobou se víc zaměřujeme na sportovní styl, protože to je teď trend u mladých lidí. Zrovna mám jedny z nich na sobě. (směje se) Děláme i nové designy starších modelů, které se vyrábí třeba už šedesát let, ale my jim dáváme nový život i barvy. Spolupracujeme s designéry, kteří jim vdechnou něco nového.“
Nyní žijte v Praze, plánujete tu zůstat?
„Zatím ano, mám tady totiž náš marketingový tým pro celý svět! A co bude dál, ukáže čas.“
Celý rozhovor si můžete přečíst v tištěném Nedělním Aha.