Pátý brouk odešel na věčnost! Zemřel producent Beatles | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Pátý brouk odešel na věčnost! Zemřel producent Beatles

George Martin byl klíčovou postavou v kariéře Beatles.
George Martin byl klíčovou postavou v kariéře Beatles. (Foto: Profimedia.cz, Reuters)

Je pokládán za nejúspěšnějšího hudebního producenta všech dob. Na svém kontě má více než 50 skladeb na prvním místě hitparád a miliardu prodaných desek. Životní dráha George Martina, pátého člena The Beatles, se v úterý uzavřela ve věku 90 let.

Martin objevil v roce 1962 liverpoolský fenomén The Beatles pro celý svět a navždy změnil dějiny populární hudby. Stál také za výměnou původního bubeníka Peta Besta (74) za Ringo Starra (75). A právě on na twitteru oznámil smrt slavného producenta. „Ať bůh dopřeje Georgi Martinovi klid a jeho manželce Judy a jeho rodině lásku. George bude nám všem chybět,“ napsal Starr.   


První hit
S Beatles osud svedl Martina dohromady ve vydavatelství Parlophone z koncernu EMI, které sídlilo na londýnské Abbey Road a v němž Martin pracoval. Právě sem dorazil na jaře 1962 manažer kapely Beatles Brian Epstein (†32), jenž doposud marně sháněl nahrávací smlouvu. „Nebylo to moc dobré. Vlastně to bylo příšerné. Ale něco mě na tom demosnímku zaujalo, tak jsem Epsteinovi řekl, ať je přivede do studia,“ komentoval Martin první poslech Beatles. Ze začátku ve skupině neviděl výrazné autory. Neuměli noty, ale zato měli zajímavé hudební nápady. Už s druhým singlem Please Please Me ale přišel velký úspěch. „Řekl jsem jim: Pánové, máte první hit. Singlu se prodalo půl milionu kusů,“ vzpomínal Martin.

Kdo byl Martin?
* Vystudoval hudební školu.
* Za války sloužil u námořnictva.
* Produkoval na 700 alb a také píseň Candle In The Wind Eltona Johna (1997) – nejprodávanější singl v historii.
* Z úspěchu Beatles osobně nic neměl, pobíral jen svůj běžný roční plat.  
* V březnu 1998 šel do důchodu úplně hluchý.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.