Meky Žbirka po letech mlčení: Chtěl emigrovat! Neuvěříte, kdo mu v tom zabránil | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 28. ledna 2022

Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava

Meky Žbirka po letech mlčení: Chtěl emigrovat! Neuvěříte, kdo mu v tom zabránil

Žbirkova tehdejší žena s jejich dcerou Denisou.
Žbirkova tehdejší žena s jejich dcerou Denisou. (Reprofoto TV Barrandov)

Mnoho nechybělo a Česko a Slovensko přišlo o jednoho z nejoblíbenějších zpěváků! Miro Žbirka (62) po letech mlčení přiznal, jak moc v dobách totalitních toužil po emigraci a jak málo chybělo k tomu, aby utekl. Příležitostí měl nespočet! Jeho odvážné plány mu ale překazila jeho prvorozená dcera Denisa (42). Také o tom je dokument Tajemství Mekyho Žbirky, který můžete vidět v pátek večer na TV Barrandov.

Ač je Meky Žbirka z poloviny Angličan, do rodné země své matky se poprvé směl podívat až ve svých šestadvaceti letech. A byl uchvácen. "Občas mě napadlo, jestli by nebylo lepší žít v Británii, než složitě u nás shánět tyto věci. To ale asi napadlo každého, kdo se dostal na chvíli ven. Tam to byl jiný svět. Nejenom, že tam dělali lepší kávu, ale mohl jsem jít do obchodu a vybrat si a koupit jakékoliv album jsem potřeboval a šel jsem domů, abych si ho v klidu poslechl. Byly to obrovské možnosti vyvíjet se, zvlášť pro muzikanty," vzpomíná s nostalgickým úsměvem ve svém televizním dokumentu Žbirka.

Žbirkova tehdejší žena s jejich dcerou Denisou.
Žbirkova tehdejší žena s jejich dcerou Denisou. Foto:  Reprofoto TV Barrandov

Jeho plány ale vzaly rychle za své. Důvodem, pro který se vždycky vracel domů, byla jeho tehdy šestiletá dcera Denisa. "Velmi brzy jsem založil rodinu a tu jsem na zájezdech nikdy neměl s sebou. Neuměl jsem si představit, že bych už nikdy neviděl svoji dceru. Musel jsem tyto úvahy okamžitě zavrhnout," vysvětlil hudebník.

Svoji dceru ale zpěvák nakonec stejně opustil, když se v jejích třinácti letech rozvedl. "Denisa mi sice mou nepřítomnost nevyčítala, ale vím, že jsem jí v životě chyběl," přiznal zpěvák v médiích.

Miroslav Žbirka s dcerou Denisou.
Miroslav Žbirka s dcerou Denisou. Foto:  Reprofoto TV Barrandov


Autor:  kot

Přečtěte si
mekanik
17. 1. 2015 • 03:38

slovenský pripíč

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.