Před 60 lety odešel Burian: Manželka zemřela na jeho hrobě

Z vrcholu popularity na úplné dno se během života dostal Král komiků Vlasta Burian (†70). Divadelní herec, režisér, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec, podnikatel, filmový herec němé i zvukové éry filmu, mecenáš, spisovatel, mim a imitátor. Zatímco během první republiky a protektorátu byl miláčkem národa, po válce z něj komunisté ve vykonstruovaném procesu udělali odstrašující případ kolaboranta. Zemřel před 60 lety.
Josef Vlastimil Burian se narodil 9. dubna 1891 do rodiny libereckého krejčího a ochotníka Antonína Buriana. Už v mládí se však i s rodinou přestěhoval do Prahy. Zpočátku ho to více táhlo ke sportu, hrál na vysoké úrovni tenis a později především fotbal. Proslul jako brankář Unionu Žižkov a již tehdy začal s vystupováním. To vůbec první se mělo odehrát v roce 1909 po fotbalovém utkání. Po vypuknutí první světové války velká část kádru pražské Sparty narukovala a Burian získal angažmá v jejím ligovém mužstvu.
Vlastní divadlo
Po válce si vzal životní lásku Ninu Červenkovou a brzy se vyšvihl mezi nejpopulárnější komiky Československa. Nejdříve dostával komické role ve velkých divadlech, své kvality však nejlépe ukazoval v kabaretech. V lednu 1923 byl jmenován ředitelem Divadla Rokoko a o dva roky později založil vlastní divadlo. Období jeho největší slávy odstartovala v roce 1930 role ve filmu C. a k. polní maršálek, který byl natočen i v němčině a proslavil ho i v zahraničí.
130 let Vlasty Buriana (†70): Proč dával rád na odiv své bohatství?
Němce odmítl
Po Mnichovské dohodě se nad českou kulturní scénou stáhla mračna, filmová tvorba v rámci Lucernafilmu Miloše Havla však pokračovala. Nacisté se snažili Buriana zlákat pro filmy produkované v Německu, to však odmítl. Zazářil v česky mluvených filmech U pokladny stál či Přednosta stanice. Ve svém divadle zaměstnával nadbytečný počet umělců, aby je uchránil před totálním nasazením. V roce 1941 byl okupanty dotlačen k vystoupení v propagandistickém rozhlasovém skeči Hvězdy nad Baltimorem, kde parodoval exilového prezidenta Edvarda Beneše.
Zlomený člověk
Tento skeč se po válce stal Burianovi osudným a kvůli údajné kolaboraci byl uvězněn vedle esesáků a kriminálníků. Po zásahu ministra zahraničí Jana Masaryka byl propuštěn a vyšetřován na svobodě, první soud ho dokonce osvobodil. Po nátlaku veřejnosti i řady politiků byl ale později odsouzen na tři měsíce tvrdého žaláře, dostal zákaz činnosti na pět let a přišel o veškerý majetek. Živil se tvrdou manuální prací ve středočeských dolech, později ilegálně vystupoval při práci škrabače brambor v horských chatách. K umění se mohl oficiálně vrátit v roce 1950 v karlínském divadle, o tři roky později byl však vyhozen. Poslední významnou roli sehrál ve filmu Byl jednou jeden král... Později se vrátil k estrádním zájezdům, v lednu 1962 po jedné takové štaci nastydl a zemřel. Jeho žena Nina ho následovala dva měsíce poté, zlomenou vdovu našli ležet na jeho hrobě bez známek života.
Víte, že...
...jméno Vlasty Buriana bylo očištěno až v roce 1994 na základě práce Vladimíra Justa?
Blesk Podcast: 130 let od narození Krále komiků Vlasty Buriana