Naštvaný Putin uvalil na Evropu tvrdé sankce: Už od nás nekoupí potraviny a nejspíš ani auta. Zlobu Moskvy pocítíme… | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. března 2023

Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

Naštvaný Putin uvalil na Evropu tvrdé sankce: Už od nás nekoupí potraviny a nejspíš ani auta. Zlobu Moskvy pocítíme…

Vladimir Putin uplatnil mnohem tvrdší protisankce, než se čekalo.
Vladimir Putin uplatnil mnohem tvrdší protisankce, než se čekalo. (Profimedia.cz, ara)

Zatímco EU a USA kvůli ukrajinské krizi uvalily na Rusko sankce víceméně cílené na konkrétní osoby a firmy, Rusko odpovědělo velmi tvrdě plošnými zákazy a jeho zlobu Evropané silně pocítí, zejména některé tuzemské firmy čekají problémy...

Rusko zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. Oznámil to dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv. Kromě toho Rusko podle premiéra zakáže tranzitní lety ukrajinských aerolinek přes své území a zákaz zvažuje i pro tranzitní lety aerolinek z EU a USA do Asie.

Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje také na dovoz z Austrálie, Kanady a Norska. Zákaz dovozu z EU a USA se nevztahuje na alkohol."Na sankcích není nic příjemného a nebylo to snadné rozhodnutí, ale museli jsme ho učinit," prohlásil Medveděv. List Financial Times poznamenal, že sankce jsou rozsáhlejší než očekávali někteří experti a že pravděpodobně urychlí inflaci v Rusku.

Ruský prezident Vladimir Putin už ve středu podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi. Dnes byl zveřejněn seznam konkrétních výrobků, kterých se to týká. Agentura AP připomíná, že Rusko je silně závislé na dovozu potraviny, a to většinou právě ze Západu. Zejména to platí o velkých městech, jako je Moskva. Země Evropské unie loni do Ruska podle AP vyvezly potravinářské a zemědělské výrobky za 11,8 miliardy eur (téměř 330 miliard korun), USA pak za 1,3 miliardy dolarů (přes 27 miliard korun).

Putinovo nařízení kromě konkrétních kroků k prosazení zákazu vládě také ukládá, aby zároveň zajistila dostatek zboží na trhu a nepřipustila prudký růst cen zemědělských a potravinářských výrobků. V případě nutnosti může seznam zakázaných položek i dobu platnosti upravovat, dbát má ale vláda hlavně na zvýšení domácí nabídky.

Rusko by dále mohlo zavést omezení týkající se dovozu letadel, lodí a automobilů, dodal Medveděv. Zdůraznil však, že vláda realisticky vyhodnotí výrobní potenciál Ruska v těchto oblastech. Spojené státy a EU obviňují Rusko, které už v březnu anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, z rozdmýchávání napětí na východě Ukrajiny a z podpory proruských separatistů. Proto EU i USA zavádějí sankce vůči jednotlivcům i firmám. Moskva na to reaguje recipročními opatřeními.

Autor:  ČTK,ph

Přečtěte si
beladona
23. 8. 2014 • 14:39

Jo a Zeman pospíchá s eurem, hm není on blb?

beladona
23. 8. 2014 • 14:38

nebude, ale budeme doplácet na Ahglii, která má od samého svého vstupu extra dotace , co si vyštěkali a budeme doplácet na Německo, uvidíme co bude, ale nic moc nečekej

beladona
23. 8. 2014 • 14:37

jsi normální?On hájí zájmy Ruska, troubo.My ho mít za prezidenta, hájil by sveřepě zájmy naše taky, ne jako ti naši slaboši ve všech vládách od pravdylásky počínaje Becherovkou konče

beladona
23. 8. 2014 • 14:09

No Vary jsou pro ruské kmotry . To město jme dávno ztratili, navíc tam měli místní zastupitelé podivné samoděržavství na radnici.Ta dovolila všechno.

beladona
23. 8. 2014 • 14:07

V Praze je UKáčko na každém kroku, doslova na každém kroku.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.