Vodní záchranář Jiří (50) půl hodiny umíral pod vodou, pak byl měsíc v kómatu: Teď porazil smrtelný strach! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 21. července 2025

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Vodní záchranář Jiří (50) půl hodiny umíral pod vodou, pak byl měsíc v kómatu: Teď porazil smrtelný strach!

Jirka Zikmund z radosti ukázal vítězné gesto. Slzy v očích skrýval marně.
Jirka Zikmund z radosti ukázal vítězné gesto. Slzy v očích skrýval marně. (Aha! - Jiří Krušina)

Vodní záchranář Jiří Zikmund (50) z Krnova se před třemi lety topil ve splavu. Po více než půl hodině jej oživili, ale zůstal postižený. Nyní se rozhodl překonat strach a opět vstoupil do vody.

Bývalý šéf vodní záchranné služby a plavčík-profesionál přežil vlastní smrt. „Vzpomínám si, jak se překlopil raft do jezu. Z vody jsem dostal tři lidi a pak vidím tmu. Prý jsem dostal kládou do obličeje. Nepomohla mi přilba ani vesta,“ zavzpomínal na hrůzu Zikmund.

Prodělal tři infarkty, zhoršil se mu zrak. Na jedno oko téměř nevidí. „Vlastně jsem přišel skoro o vše. Díky pár kamarádům se snažím vrátit. Jde to ale pomalu,“ pokračoval Jirka.

Bál se i do vany

Před několika týdny se rozhodl, že zkusí zase plavat. „Tři roky jsem se doma jen sprchoval. Bál jsem se i napuštěné vany. Když jsem šel po mostě nad řekou, měl jsem husí kůži. Tak už žít nešlo,“ posteskl si muž.

Na břehu Slezské Harty se fotografa deníku Aha! snažil přesvědčit, že se jen ovlaží. Nakonec se do vody odhodlal. „Klepal jsem se jako malé děcko. Voda byla teplá, ale vůbec jsem nevnímal. Hlasy přítomných ke mně doléhaly z dálky a v uších jsem slyšel tlukot vlastního srdce. Pak jsem si lehl na vodu,“ popsal návrat k vodě Jirka.

Díky za návrat...

Po prvních tempech bylo jasné, že má vyhráno. „Mám nepopsatelnou radost. Každému bych přál, aby překonal svůj strach. I když jsem troska a nemám skoro nic, tak budu chodit plavat a třeba se můj život alespoň částečně vrátí do normálu. Chci poděkovat kamarádovi Bobovi Šárkovi a deníku Aha! za nalezení cesty k vodě,“ dodal Zikmund.

Při povodních zachránil desítky lidí

Jiří Zikmund byl několik let šéfem Vodní záchranné služby v Krnově. Patřil k české vodácké elitě. O povodních v roce 1997 zachránil a evakuoval desítky lidí. Řadu životů zachránil jako plavčík Městských lázní v Krnově. Byl horolezeckým instruktorem. V roce 2011 se topil při nešťastném sjezdu řeky Opavy, kdy z rozbouřeného jezu dostal tři kamarády a poté utrpěl úder kládou do obličeje. Oživili ho po 35 minutách, co zmizel pod hladinou. Ztratil dvě třetiny slovní zásoby, velkou část paměti. Přestal vidět na oko, prodělal tři infarkty a chodit může jen s pomocí hůlky. Stále čeká na dořešení invalidního důchodu. Kvůli špatným očím má problémy s vyplněním papírů pro úřady.



Přečtěte si
reknirmareno
22. 7. 2014 • 17:20

Hodne stesti,Pane !

paula
22. 7. 2014 • 06:20

Jestli tenhle člověk má poříže s uznáním invalidního důchodu, tak to je už pro stát tak donebevolající ostuda, že se mi z toho chce blít !!!!

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry