V plastikovém vozítku minulé éry zdolali dobrodruzi Jižní Ameriku! Trabant za 200 tisíc! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. ledna 2022

Svátek slaví Běla, zítra Slavomír

V plastikovém vozítku minulé éry zdolali dobrodruzi Jižní Ameriku! Trabant za 200 tisíc!

Cestovatel Dan Přibáň se svými slovanskými kolegy zažil za oceánem v trabantu neuvěřitelné věci.
Cestovatel Dan Přibáň se svými slovanskými kolegy zažil za oceánem v trabantu neuvěřitelné věci. (Foto Aha! – Martin Hurda)

Tomu se říká odvaha! Pět Čechů v čele s cestovatelem Danem Přibáňem (38), dva Poláci a jeden Slovák, kteří se sotva znali, objeli ve třech trabantech, jedním fiátkem a starou jawou křížem krážem celou Jižní Ameriku. Ze severu až na nejjižnější výběžek! Přitom překonávali pekelné nástrahy: deštné pralesy, dálnici smrti, kde už ztroskotalo mnoho landroverů, průsmyky v Andách, pouště či pobřeží oceánu!

„Zvládli jsme to projet za čtyři měsíce, celá cesta nás kompletně vyšla na 1,5 milionu korun. Výroba aut stála 200 tisíc, kontejner, který naše vozy přepravoval lodí za oceán, přišel pak na devadesát tisíc,“ popsal Přibáň. V Jižní Americe už toho parta odvážlivců moc neutratila. „Přespávali jsme, kde to jen šlo. Třeba po pangejtech,“ dodal s úsměvem. Nyní se do kin dostal dokumentární film, který jejich dobrodružnou cestu kompletně mapuje. „Když se pod námi prolomil dřevěný most, mysleli jsme, že je konec,“ nastínil nejedno úskalí cestovatel. Včera se při příležitosti premiéry filmu sjely na pražské Letné desítky dalších trabantů.

Trabant jako fenomén
Pro většinu Čechů představuje tradiční dvoutakt jeden z největších symbolů totalitní doby. První trabant sjel z výrobní linky ve východním Německu před padesáti lety. Pro německé komunisty byl odpovědí na západní lidová vozidla, jako byl VW Brouk nebo Golf. Zní to neuvěřitelně, ale čekací lhůty na něj byly až deset let! Poslední kusy byly vyrobeny v roce 1991. Mezitím jich do světa vyjely téměř tři miliony. Za dob komunismu se u nás prodával za 42 tisíc.Autor:  dan

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.