Nový občanský zákoník: Domácí vám může zvýšit nájem až o 20 procent! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 31. března 2023

Svátek slaví Kvido, zítra Hugo

Nový občanský zákoník: Domácí vám může zvýšit nájem až o 20 procent!

V tomto roce nás čekají velké změny.
V tomto roce nás čekají velké změny. (Profimedia.cz, scom )

Podmínky pronájmu bytů a domů se změnily! Nový občanský zákoník, který platí od 1. ledna, mění pravidla mezi nájemcem a pronajímatelem bytu. Ten nájemci může například zvýšit nájem do tržní výše obvyklé v dané oblasti, a to až o 20 procent za tři roky.

Nájemce i pronajímatel mají od 1. ledna nová práva i povinnosti. Zásadní je možnost zvyšování nájmu až do výše tržní ceny. Nájemce má na druhou stranu větší práva než dřív a vypovězen z pronájmu může být jen z důvodů stanovených zákonem. Milovníky zvířat jistě potěší nové pravidlo, že mohou v pronajatém bytě či domě mít psa i bez předchozího souhlasu majitele. Další novinkou je i to, že nájemce, který má na místě trvalé bydliště, může část bytu nebo domu pronajmout další osobě. Nově stačí jen to, že to majiteli oznámí.

Co všechno se změní?

* Další osobu v bytě musí nájemník pronajímateli oznámit nejpozději do dvou měsíců. Jinak mu hrozí výpověď.

* Pronajímatel může zvýšit nájemné na tržní cenu obvyklou v dané lokalitě, a to až o dvacet procent během tří let.
* Pokud nájemce odjede na déle než dva měsíce mimo byt, musí to pronajímateli oznámit. A to i v případě, že nájem platí podle smlouvy.

* V pronajatém bytě může nájemce pracovat a podnikat, pokud to nezpůsobuje nadměrné zatížení např. hlukem, prachem apod.

* Byt musí být způsobilý k bydlení – čistý, musí v něm být elektřina, voda, topení apod. Pokud pronajímatel tyto podmínky nesplní, může nájemce odmítnout se nastěhovat, nebo až do zjednání nápravy neplatit nájemné.

* Smlouvu na dobu neurčitou může nájemce vypovědět kdykoliv, vždy ale s tříměsíční výpovědní lhůtou. Pronajímatel jen z důvodů daných zákonem.

* Výpověď musí být písemná, musí obsahovat důvod a musí být doručena druhé straně, jinak je neplatná.

*Běžnou údržbu pronajatého bytu provádí nájemce, nezbytné opravy pronajímatel. Nájemce nově může účtovat pronajímateli náklady na opravy až do výše jednoho nájmu.

*Pokud vinou nájemce hrozí zničení nebo znehodnocení nemovitosti a ve stanovené lhůtě nedojde k nápravě, má pronajímatel právo ukončit nájemní smlouvu bez výpovědní doby.

*Pokud se nemovitost stala bez zavinění nájemce neobyvatelnou, může vypovědět smlouvu bez dodržení výpovědní doby. Pronajímatel nemůže požadovat doplatek nájmu.

*Pokud se změní majitel nemovitosti, nebudou už pro něj závazná smluvní ustanovení, která přesahují rámec zákona. Dohody s předchozím majitelem tak »padají«.

Autor:  rvs

Přečtěte si
mrazkova@tiscali.cz
28. 12. 2018 • 01:41

Tyjo, tak o tomto jsem vůbec nevěděla. Díky za info. Ještě štěstí, že my máme s naším domácím celkem dobré vztahy. Nájem nám za cca 3 roky co v našem bytě bydlíme zvedal jen jednou a to bylo naštěstí jen o pár stovek, což se dá přežít. Jinak pokud by to někoho zajímalo, tak byt se nám podařilo sehnat přes https://www.psn.cz/

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.