Nový občanský zákoník: Domácí vám může zvýšit nájem až o 20 procent!

Podmínky pronájmu bytů a domů se změnily! Nový občanský zákoník, který platí od 1. ledna, mění pravidla mezi nájemcem a pronajímatelem bytu. Ten nájemci může například zvýšit nájem do tržní výše obvyklé v dané oblasti, a to až o 20 procent za tři roky.
Nájemce i pronajímatel mají od 1. ledna nová práva i povinnosti. Zásadní je možnost zvyšování nájmu až do výše tržní ceny. Nájemce má na druhou stranu větší práva než dřív a vypovězen z pronájmu může být jen z důvodů stanovených zákonem. Milovníky zvířat jistě potěší nové pravidlo, že mohou v pronajatém bytě či domě mít psa i bez předchozího souhlasu majitele. Další novinkou je i to, že nájemce, který má na místě trvalé bydliště, může část bytu nebo domu pronajmout další osobě. Nově stačí jen to, že to majiteli oznámí.
Co všechno se změní?* Další osobu v bytě musí nájemník pronajímateli oznámit nejpozději do dvou měsíců. Jinak mu hrozí výpověď.
* Pronajímatel může zvýšit nájemné na tržní cenu obvyklou v dané lokalitě, a to až o dvacet procent během tří let.
* Pokud nájemce odjede na déle než dva měsíce mimo byt, musí to pronajímateli oznámit. A to i v případě, že nájem platí podle smlouvy.
* V pronajatém bytě může nájemce pracovat a podnikat, pokud to nezpůsobuje nadměrné zatížení např. hlukem, prachem apod.
* Byt musí být způsobilý k bydlení – čistý, musí v něm být elektřina, voda, topení apod. Pokud pronajímatel tyto podmínky nesplní, může nájemce odmítnout se nastěhovat, nebo až do zjednání nápravy neplatit nájemné.
* Smlouvu na dobu neurčitou může nájemce vypovědět kdykoliv, vždy ale s tříměsíční výpovědní lhůtou. Pronajímatel jen z důvodů daných zákonem.
* Výpověď musí být písemná, musí obsahovat důvod a musí být doručena druhé straně, jinak je neplatná.
*Běžnou údržbu pronajatého bytu provádí nájemce, nezbytné opravy pronajímatel. Nájemce nově může účtovat pronajímateli náklady na opravy až do výše jednoho nájmu.
*Pokud vinou nájemce hrozí zničení nebo znehodnocení nemovitosti a ve stanovené lhůtě nedojde k nápravě, má pronajímatel právo ukončit nájemní smlouvu bez výpovědní doby.
*Pokud se nemovitost stala bez zavinění nájemce neobyvatelnou, může vypovědět smlouvu bez dodržení výpovědní doby. Pronajímatel nemůže požadovat doplatek nájmu.
*Pokud se změní majitel nemovitosti, nebudou už pro něj závazná smluvní ustanovení, která přesahují rámec zákona. Dohody s předchozím majitelem tak »padají«.