Nový občanský zákoník: Dědice si můžete vybrat!

Více možností, kdo a za jakých podmínek zdědí váš majetek. To je hlavní změna, kterou od 1. ledna přináší nový občanský zákoník. Vlastník si může určit podmínky, za kterých se bude jeho majetek dědit.
Máte majetek, který by se neměl dostat do rukou vašich potomků, ale mělo by ho zdědit například muzeum? Od nynějška je to možné. Konkrétní předměty lze dát konkrétní osobě nebo instituci. Ti dostanou právo na vydání věci a nemusí se účastnit dědického řízení. Pozůstalí mají povinnost rozhodnutí respektovat.
Další novinkou je »dědictví s podmínkou«. Tou může být třeba dokončením vysoké školy. Podle tvůrců zákoníku ale nesmí podmínka dědice šikanovat, například ho nutit ke sňatku s konkrétní osobou. Pokud podmínka vede k obtěžování, stává se neplatnou.Co se mění?
*Je možné zřeknout se dědického práva nebo odmítnout dědictví ve prospěch konkrétní osoby.
*Konkrétní předměty lze darovat osobám nebo institucím, ty se nemusí účastnit dědického řízení.
*Dědictví lze podmínit, například dokončením vysoké školy.
*Rozšiřuje se okruh lidí, kteří mohou dědit, například na praprarodiče nebo bratrance a sestřenice. Místo čtyř tříd dědiců jich je nově šest.
*Neopomenutelný dědic může dostat méně. Například dítě musí z dědictví vždy dostat, je-li nezletilé – 3/4, je-li zletilé – 1/4 zákonného podílu.
*Zcela vyloučit vlastní dítě z práva na dědictví lze jen pomocí vydědění.
*Zákonným dědicem může být nyní i stát.
*Za dluhy zemřelého odpovídají dědici v plné výši, nejen do výše dědictví, jak tomu bylo doposud. Zadlužené dědictví je možné odmítnout.
*Je možné si zvolit dědice náhradníka, pro případ, že by se dědic svého nároku zřekl.
*Je možné zřídit tzv. svěřenecký fond určený například k zaopatření potomka. Na fond se nevztahuje dědické řízení.
*Můžete nově sepsat kromě závěti i dědickou smlouvu, tu může člověk uzavřít s dědicem ještě za života a domluvit se s ním, jaký konkrétní majetek dědici připadne.