Lékaři Honzovi zmrazili srdce přímo v těle a zachránili ho | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 30. září 2023

Svátek slaví Jeroným, zítra Igor

Lékaři Honzovi zmrazili srdce přímo v těle a zachránili ho

Fotografie
Fotografie (internal)

Lékaři z Kardiologické kliniky v Brně zavedli novou metodu léčby fibrilace síní, při které nemocnou část srdce zmrazí až na –50 °C. Jedním z prvních pacientů byl i Jan Svištík (58) z Kozojídek.

„S problémy jsem bojoval od roku 2010, kdy jsem pocítil slabost při sledování televize. Myslel jsem, že mám infarkt. Lékaři zjistili, že jde o fibrilaci síní,“ popisuje Svištík s tím, že mu nabídli novou léčbu, tzv. kryoablaci.1860341:gallery:true:true Dosud se fibrilace léčila tak, že doktoři přes žílu v třísle zavedli do srdce jehlu a pomalu od něj odizolovali plicní žíly, které problémy způsobují. Nyní zavedou do srdce tzv. kryoablační balon. „Jedním orazítkováním žílu zmrazíme, tím ji odizolujeme. Je to rychlejší a šetrnější,“ uvedl lékař Lubomír Křivan.

„Ve středu jsem byl na zákroku a už v sobotu jsem jel domů autobusem z Brna až do Veselí na Moravě. Cítím se v pořádku, pracuji se syny na poli,“ svěřil se Jan Svištík.1860340:gallery:true:trueCo je fibrilace?

Fibrilaci síní lidé nejčastěji pociťují jako pocit bušení srdce, zrychlený nebo nepravidelný tep, mohou se cítit unavení a nevýkonní. A nejde jen o nepříjemné pocity. Když se síně nestahují, sráží se v nich krev. Sraženiny se potom mohou například dostat do mozku a způsobit mozkovou mrtvici.

Autor:  pie

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.