Revoluční změna zákona: Na zahradě si můžeme kácet, co chceme! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 14. dubna 2024

Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie

Revoluční změna zákona: Na zahradě si můžeme kácet, co chceme!

Už za týden nebudete na kácení potřebovat úřední razítko.
Už za týden nebudete na kácení potřebovat úřední razítko. (Foto Shutterstock.com, ara)

Překáží vám na zahradě strom? Zahoďte formuláře a nabruste pilu. Pokud jste na vlastní zahradě, můžete si kácet i bez povolení úřadů. Umožní to vyhláška ministerstva životního prostředí, která začne platit 15. července.

Bez povolení budete nově moci kácet téměř všechny stromy a keře bez omezení tloušťkou kmene. Tedy pokud jsou na vaší zahradě. Není ale zahrada, jako zahrada. Podle vyhlášky je totiž zahradou jen stavebně oplocený pozemek u rodinného nebo bytového domu v zastavěném území obce a na pozemku, který není volně přístupný. Možnost kácet bez povolení se tedy nevztahuje na zahrady v zahrádkářských koloniích, ani na zahrady neoplocené, nebo oplocené třeba jen živým plotem.

Památné stromy ne!
Pozor! Některé stromy, přestože jsou na vaší řádně oplocené zahradě, ale stále kácet nesmíte. Jde především o památné stromy, nebo stromy tvořící krajinný prvek. Zpřísní se také podmínky pro kácení stromů, které tvoří stromořadí. Stromořadí je totiž pro účel vyhlášky jakákoliv souvislá řada nejméně deseti stromů s pravidelnými rozestupy, a to i za předpokladu, že některé stromy už v linii chybí. Tady už bez povolení nesmíte kácet nic.

Počkejte do října
Překáží vám strom? S kácením počkejte. Podlenové vyhlášky sice můžete začít už za týden, vyplatí se vám ale počkat až do října. Stromy pak budou v období vegetačního klidu, nebudou plné mízy, snáze se vám budou kácet a nenarušíte si tím zahradu. Nezničíte také celou generaci ptáků, které na stromě mohou hnízdit. Za poškozování hnízd totiž hrozí pokuta až 100 tisíc korun.

Autor:  vlb

Přečtěte si
vlasticka
9. 7. 2013 • 16:38

Tak to bude mít soused radost, toho tam míchají vzrostlé stromy už dávno.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.