Válečného veterána (98) mrzí, že nepomohl Praze: Stydíme se!

Osvobozovali v květnu 1945 západní a jižní Čechy. Včas přijeli na pomoc Plzeňanům, kteří 5. května vzali do rukou zbraně a obrátili je proti fašistům. Vojáci 2. divize americké armády generála Pattona dorazili do města už 6. května. Přesto se veteráni i po 68. letech stydí, že nemohli vyrazit na pomoc bojující Praze…
Robert Gilbert (98)
Je nejstarším žijícím americkým vojákem, který osvobozoval Plzeň. Konec války prožil jako důstojník, nyní žije v Columbusu ve státě Mississippi. Po válce vystudoval politické vědy a pak přednášel na univerzitě.
„Hranice jsme překročili u Domažlic, a Češi nám hned pomáhali. Nejdříve jsme se museli vypořádat s posledními ohnisky německého odporu. Češi nám nosili jídlo, pití a srdečně nás vítali,“ vzpomíná Gilbert, kterého stále trápí, že nemohl jet na pomoc pražskému povstání. „Seděli jsme na demarkační čáře a Praha volala o pomoc. My chtěli jet, ale velení nám to nedovolili,“ dodává Gilbert.
Stephen Kantor (88)
Byl vojínem u pěchoty 26. divize americké armády, teď žije nedaleko Los Angeles v Kalifornii. Jeho jednotka osvobodila jižní Čechy a část Šumavy. „Jsem původem Čech. Narodil jsem se v Užhorodu, který tehdy patřil Československu,“ pochlubil se Nedělnímu Aha! dobrou češtinou Kantor. S rodiči před německou okupací utekl do USA, kde pak narukoval i do armády. Plzeňské pivo mu ale moc nevoní. Má radši budějovický Budvar. „Vždyť jsem byl přece na konci války v jižních Čechách a tam Prazdroj nečepovali,“ směje se Kantor.
