Připravte si karafiáty a chlebíčky: Ženy mají už posté svůj den! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 18. května 2024

Svátek slaví Nataša, zítra Ivo

Připravte si karafiáty a chlebíčky: Ženy mají už posté svůj den!

Komunisté MDŽ používali k propagandě.
Komunisté MDŽ používali k propagandě. (Foto Profimedia.cz, sdružení Žabáci, ara)

 Rudý karafiát, froté ručníky či lázeňské pohárky. Takové dárky dnes už asi 8. března dostane málokterá žena, v 70. a 80. letech minulého století to ale bylo neoddělitelnou součástí pompézních oslav svátku všech žen! Co tehdy »frčelo« a čím byste dnes dámu, dívku, ženu, slečnu či matku rozhodně neoslnili? Aha! si pro vás připravilo žebříček retro dárků k Mezinárodnímu dni žen (MDŽ). Zítra totiž uplyne sto let od doby, co se MDŽ začal slavit 8. března!

Trocha historie

● Původně MDŽ připadl na poslední únorovou neděli. V roce 1913 si ženy v Rusku poprvé připomněly svůj svátek 8. března. V následujících letech, zejména po konci 1. světové války, se MDŽ ustanovil právě na tento den.

● Nápad oslavovat svátek všech žen odstartovala stávka amerických švadlen za zlepšení pracovních podmínek v roce 1908, o dva roky později se zavedl Mezinárodní den žen jako připomínka demonstrace švadlen. Připadl na poslední únorovou neděli a poprvé se slavil v roce 1911.

●  Oficiální, jednotné oslavy MDŽ v Československu se začaly každoročně dodržovat od roku 1974.

●  Ačkoli MDŽ nemá kořeny v komunistických pompézních oslavách, bohužel je dodnes s nimi hodně spojován, a proto často vytěsněn z obecného povědomí. Ačkoli u nás není MDŽ stanoven jako svátek, i když tu pokusy ze strany zákonodárců byly, v kalendáři je zapsán jako významný den.Autor:  bk

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.