Tomíkovi (6) zachránila život svérázná dieta: Na epilepsii platí tuk!

Děti v jeho věku mohou jíst bonbony, sušenky nebo čokoládu, malý epileptik Tomášek (6) ale musí striktně dodržovat speciální dietu, která je paradoxně hodně tučná, a tedy úplně jiná než doporučovaná zdravá strava. Přitom mu zachránila život!
Uběhlo už 2,5 roku od chvíle, kdy musel být Tomík v pražské Thomayerově nemocnici uveden do umělého spánku, protože při tolika epileptických záchvatech, které denně měl, hrozilo, že mu odumře mozek. „Byly to nejhorší chvíle mého života. Byt byl prázdný a já byla závislá na dvou telefonátech denně, kdy mi volali z nemocnice, že je Tomčík v kritickém stavu,“ vzpomíná maminka Hana Šístková (31), která celé dva týdny, kdy byl v tzv. thiopentalovém kómatu, nemohla syna vidět.
Když ho probrali, vypadalo to chvíli nadějně, a doktoři dokonce uvažovali, že ho pustí domů. Pak ale vše začalo nanovo. Tomášek musel být na sedativech, aby se snížil počet záchvatů (denně jich měl okolo 10 až 15).
Léčbu našla maminka
Pak Hana při bezesných nocích, brouzdání po internetu a studiu dětské neurochirurgie narazila na tzv. ketogenní dietu, jejímž základem jsou potraviny s vysokým podílem tuků a bílkovin a s minimem sacharidů. Po hromadě léků byla jediným, co zabralo. „Jídlo se musí přesně odvažovat na váze. Stačí jediná chybička, třeba troška hořčice při grilování, a záchvat na sebe nenechá dlouho čekat!“ popisuje Hana.
Strašák cholesterol
Dietní režim však nebyl zdaleka vším, s čím se potýkali. Tomášek byl rovněž po probuzení z umělého spánku mentálně na úrovni půlročního dítěte. Musel se znovu učit chodit a mluvit. „Šlo to rychleji, protože to už dřív uměl. Ale už se nedovede nic nového naučit. Přišel o krátkodobou paměť,“ vysvětluje Hana. Ačkoli je dieta účinná, nelze ji držet napořád, protože má i vedlejší účinky, např. vysoký cholesterol. „Doktoři nevědí, jak to bude pokračovat. Zatím začínáme dietu postupně vysazovat a zvládá to dobře,“ dodává maminka.
Tomáškův jídelníček
- Snídaně: tučný jogurt s ovocem a kokosem
- Svačina: jablko se smetanou
- Oběd: bůček na houbách se smetanou a slaninou
- Svačina: pařížská šlehačka
- Večeře: sušenky z ořechů a másla
Nutriční terapeutka Tamara Starnovská: Z Toma je opět veselý klučina!
Ketogenní dietou začal Tomáška úspěšně léčit tým lékařů a nutričních terapeutek v pražské Thomayerově nemocnici. Jednou z nich je Tamara Starnovská.
O jakou zázračnou dietu konkrétně jde?
„Jedná se o dietu s vysokým obsahem tuků, přiměřeným příjmem bílkovin a velmi omezeným obsahem sacharidů. Až devadesát procent energie ze stravy dodávají tuky.“
Po jaké době jsou pacienti bez záchvatů?
„Efekt může nastoupit až za tři měsíce, ale většinou je patrný dříve. Záchvaty nemusejí vždy úplně vymizet, pozitivní je i změna v jejich aktivitě, četnosti i typu.“
Má každý pacient stejný jídelníček?
„Nemá, naopak každý má přísně individuální sestavení stravy.“
Sám si ji tedy pacient sestavit nemůže?
„Rozhodně to nedoporučujeme! Je zde vysoké riziko poškození zdraví. Zda je dieta pro pacienta s epilepsií vhodná, musí stanovit lékař.“
Jaká jsou rizika při takovémto stravování?
„Nedostatek vitaminů a minerálů s následnými důsledky, tvorba ledvinových a žlučových kamenů, vysoká hladina cholesterolu a tuků v krvi. Při špatném nastavení diety může dojít až k metabolickému rozvratu. Jsou to závažné komplikace, které se ale pod dohledem odborníků vůbec nemusejí dostavit.“
A jak je to v případě Tomíka?
„Tom měl velmi závažný typ neurologického onemocnění. Jeho šance na uzdravení byla mizivá, léky nepomáhaly. Po nasazení diety nastalo tak rapidní zlepšení, že je dnes z Toma opět veselý klučina.“