Jak se chrání prezident? Co má za úkol bodyguard? V čem ochranka chybovala? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 24. června 2024

Svátek slaví Jan, zítra Ivan

Jak se chrání prezident? Co má za úkol bodyguard? V čem ochranka chybovala?

Ochranka či podrždeštníci? Takto se Klausův osobní strážce pral o paraple při prezidentově návštěvě v Číně v roce 2004 s čínským kolegou.
Ochranka či podrždeštníci? Takto se Klausův osobní strážce pral o paraple při prezidentově návštěvě v Číně v roce 2004 s čínským kolegou. (Aha! – Martin Přibyl, ČTK)

Za páteční atentát na prezidenta Václava Klause (71) v Chrastavě padla první hlava. Šéf Útvaru pro ochranu prezidenta České republiky Jiří Sklenka včera odstoupil. Šílený útočník Pavel Vondrouš (26), který Klausovi sedmi ranami z kuličkové pistole »rozstřílel ruku«, byl obviněn z výtržnictví a večer po výslechu propuštěn! Hrozí mu dva roky basy. Co má za úkol ochranka prezidenta a kde pochybila?

Systém ochrany prezidenta

Osobní strážci

V nejbližší blízkosti prezidenta se pohybují tzv. tělesní strážci, bodyguardi, jak je známe z filmů.

✖ Mají za úkol chránit prezidenta tím, že ho např. zakryjí vlastním tělem, srazí na zem, odvlečou do bezpečí...

✖ Pozorují z bezprostřední blízkosti lidi, kteří se k prezidentovi blíží, anebo ke kterým jde prezident.

✖ Zůstávají u něj stále, neopouštějí ho.

Sledovači

✖ »Sledovači« jsou ve vzdálenějším poloměru od prezidenta a sledují lidi v jeho okolí. Čím je strážce blíž, tím má totiž menší rozhled.

✖ Snaží se vytipovat, jestli se někdo z davu nechová podezřele. Ten, kdo chce zabít prezidenta, se tváří úplně jinak než člověk, který se s ním chce přivítat.

Policie ČR

✖ V nejvzdálenějším okruhu jsou při běžné pracovní návštěvě prezidenta po republice, jako např. té páteční v Chrastavě, napojeni na ochranku policisté.

✖ Ti jsou na vyžádání ochranky okamžitě připraveni zasáhnout, např. zadržet nebezpečnou osobu.

Ostřelovači

✖ Při návštěvách prezidentů jiných států, ale i v dalších situacích, kdy např. bezpečností experti vyhodnotí pohyb hlavy státu v davu jako rizikový, nastupují na střechy domů ostřelovači.

✖ Využívají se také speciálně cvičení psi, kteří zkoumají, zda nejsou na trase, kudy se střežená osoba pohybuje, výbušniny.

Kdo je »střelec« Pavel Vondrouš?

Atentátník (26), který střílel na prezidenta Klause, je podle svého facebookového profilu zarytým komunistou. „Nelíbí se vám tento život? Pokud se nespojíme, vaše děti se budou mít hůř. KSČM vám chce zajistit základní lidská práva a možnost žít opět jako lidé,“ píše na Facebooku. Členem strany byl však jen krátce, od února do září letošního roku. Z KSČM ho vyloučili. Prý nebyl nijak aktivní a neplatil členské příspěvky, a tak mu bylo členství zrušeno.

Odborník Miloslav Fiala: Dělal to pro peníze?

„Když jsme s kolegy viděli video, na němž je zachycen Pavel Vondrouš, dospěli jsme k názoru, že to udělal za peníze. Buď někdo chtěl poukázat na neschopnost ochranky, anebo ji chce někdo vyšachovat a dosadit si tam své lidi, což mi v době před volbami nepřijde neskutečné. Jisté je, že se ukázala neschopnost ochranky. Nedá se říct, že by zaspala, nedělala vůbec nic. Maketa, kterou měl, vypadala reálně a zdálky není možné poznat, zda je pravá nebo ne,“ řekl Aha! Miloslav Fiala z pražské střelnice Airsoft aréna.

Přečtěte si
johanzen
1. 10. 2012 • 15:34

s tím mostem, otevřeli ho vůbec?

zadnice
1. 10. 2012 • 14:21

To jsou pěkné kecy. To je to samé jako "zarytý komunista" v článku.

lukreciaborgia
30. 9. 2012 • 23:17

oprava-budiž jim požehnáno.....

lukreciaborgia
30. 9. 2012 • 23:16

Koukám,že je chytrý jak rádio.On usoudil,že to udělal pro peníze a basta.Chudáci policisté si taky myslí,že chytili hlavu alkoholové mafie.Budiš jim požehnáno.Ale proč tam ještě oxyduje Kubice se svým poradcem Íčkem Langrem?Pořád analyzují,vyhodnocují,???Jen Fiala má jasno.Udělal to pro peníze a basta fidli.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.