Školní rok je v plném proudu, ale... Jak poznáte šikanu!

Školní rok je v plném proudu. Žáci už se rozkoukali a pro některé se může škola stávat místem děsu a psychického i fyzického utrpení. Včasné odhalení šikany a pomoc dítěti, jehož slabost si vrstevníci krutě vychutnávají, jsou to nejdůležitější. Policie ročně řeší desítky takových případů, některé pro oběti končí i trvalými následky či sebevraždou. Jak poznáte, že má dítě problémy? A co dělat?
Dítě se začne měnit
● Jindy veselé dítě je zaražené, mlčenlivější, bojí se o škole mluvit.
● Začne chodit za školu, simulovat nemoci, po ránu zvracet.
● Někdy agresoři oběť vydírají, a tak se doma mohou ztrácet peníze či věci.
● Zničehonic se mu může zhoršit prospěch.
● Dosud pořádné dítě se vrací domů špinavé, s poškozenými věcmi, potrhaným oblečením atd. Má modřiny, zranění, teče mu krev z nosu.
● Má strach chodit ven. Ztrácí kamarády a zájem o to, co ho dříve bavilo.
Jak reagovat?
● Situaci řešte ihned. Vysvětlete dítěti, proč je důležité, aby se vám svěřilo. Ujistěte ho, že mu věříte.
● Zjistěte co nejvíce informací, např. kdy, kde a jak k šikaně docházelo.
● Informujte školu, a to i ředitele. Máteli pocit, že škola nereaguje správně, požádejte o přeřazení dítěte do jiné. Kontaktujte i psychologickopedagogickou poradnu.
● Pokud fakta nasvědčují tomu, že dítě bylo obětí např. krádeže, loupeže, vydírání atd., obraťte se na Policii ČR.
Stalo se...
Žáka pověsili na mříž
Šálami za ruce přivázali v šatně jedné pražské školy dva žáci 9. třídy mladšího žáka. Ve vzduchu visel přivázaný ke drátěnému stropu šatnové kóje téměř 10 minut, než si jeho pláče všiml jiný hoch a odvázal ho. Policisté zjistili, že je to jen špička ledovce. Oba výtečníky obvinili z několika trestných činů.
Kruté jsou i dívky
Drsně naložily se spolužačkou tři slečny z 1. třídy jiné pražské školy. Za dveřmi pokoje ve škole v přírodě dívku urážely, fackovaly, nenechaly ji spát, braly jí a ničily věci, včetně jídla. Za každé porušení jejich pravidel ji přísně potrestaly. Tento případ řešila škola.
Nevíte si rady? Zavolejte… Potřebujete-li se s někým poradit, může vám pomoci nadace Naše dítě na svých telefonických linkách: rodičovská linka 840 111 234 nebo linka bezpečí 116 111.