Září přináší řadu změn: Takhle nám změní život! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 25. července 2024

Svátek slaví Jakub, zítra Anna

Září přináší řadu změn: Takhle nám změní život!

Řidiči, kteří svou jízdou způsobí trestné činy, už bez ztráty bodu nevyváznou.
Řidiči, kteří svou jízdou způsobí trestné činy, už bez ztráty bodu nevyváznou. (Aha! – Martin Přibyl, Profimedia.cz, ČTK, ara)

S koncem prázdnin se na nás valí řada změn, které bychom neměli přehlédnout. Překvapivě některé znamenají menší výdaje, například levnější cestování vlakem na některých trasách. Jiné nás naopak donutí sáhnout hlouběji do kapes. Třeba konec prodeje lacinějších klasických žárovek. Na co se připravit? Deník Aha! přináší přehled hlavních zářijových novinek.

Končí klasické žárovky

Koncem tohoto týdne se vyrobí historicky poslední žárovky s příkonem 40 W, pak už se budou doprodávat jen zásoby.

Nahradí je úsporné a LED žárovky, které jsou sice neporovnatelně dražší, spotřebují ale až o 90 % elektrické energie méně. Díky tomu se investice do dražších svítidel vrátí už do jednoho roku.

Na druhou stranu jejich nesprávná likvidace, vyhazování do směsného odpadu, extrémně zatěžuje životní prostředí

O body přijdou všichni hříšníci!

Dosud měli řidiči, kteří způsobili trestný čin, šanci, že od soudu odejdou se všemi body i řidičákem. Stačilo, aby soud zastavil stíhání či jej podmíněně odložil, a viník byl bez trestu. Od soboty se na to díky novému zákonu piráti silnic nemohou spoléhat.

Co provinilce čeká?

Bodům či odebrání řidičského průkazu se nevyhnou ani řidiči, kterým byl udělen alternativní trest či byl jejich případ odložen.

Nechytají se ani ti, kteří se domluví se státním zástupcem, že uhradí vzniklou škodu a dobrovolně se na určitou dobu vzdají řidičského průkazu. Zatímco dosud jim díky tomuto slibu nebyl řidičák ani odebrán, nově mají smůlu.

Ve chvíli, kdy se řidič zaváže na určenou dobu neřídit vozidlo, musí odevzdat řidičský průkaz. Za volant si poté sedne až po prokázání řidičských schopností.

V momentě, kdy řidiče policisté zadrží za volantem, mohou ho nově stíhat za maření výkonu úředního rozhodnutí. Pak mu hrozí až tři roky vězení.

Školy mohou zkrátit přestávky!

Začne platit nová vyhláška, která školám umožňuje zkrátit přestávky nebo protáhnout na prvním stupni dopolední vyučování na šest hodin.

Žáci mohou mít v dopoledním vyučování nejvýše šest vyučovacích hodin a v odpoledním vyučování nejvýše šest vyučovacích hodin s tím, že konkrétní počet hodin na prvním stupni si škola určí sama.

Tento hodinový rozsah měly dříve jen děti na druhém stupni, mladší mohly mít do obědové přestávky maximálně pět hodin vyučování a odpoledne také nejvýše pět.

Vyhláška umožňuje, že ve zvláštních případech bude možné zkrátit některé desetiminutové přestávky na nejméně pět minut a přestávku mezi dopoledním a odpoledním vyučováním na nejméně třicet minut.

Školy získají i větší pravomoci při slovním hodnocení žáka, organizaci jazykové výuky pro malé cizince nebo přípravě kurzů pro získání základního vzdělání.

Při volitelných předmětech budou moci učitelé nově vyučovat i skupinu pod sedm žáků.

Přehled dalších změň naleznete ve fotogalerii...Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.