Miloslava Fléglová (ČOI) o předváděcích akcích: Dělají to jen hyeny!

Série článků deníku Aha! o podvodnících, kteří na předváděcích akcích prodávají předražené zboží důchodcům, včera pokračovala na našich internetových stránkách www.ahaonline.cz. Na online rozhovor se čtenáři přišla mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Miloslava Fléglová.
A o prodejcích, kteří se obohacují na úkor starých a nemocných lidí, má jednoznačné mínění: Jsou to hyeny nejhrubšího zrna.
„Zákony vymezují povinnosti prodávajících, stejně jako dávají práva spotřebitelům k obraně jejich zájmů. Když je prodejci nerespektují, musejí se spotřebitelé bránit a nenechat si hrubé ani klamavé jednání nebo nátlak líbit. Prodejci si dovolí to, co si necháme jako spotřebitelé líbit,“ napsala Fléglová.
Nejvíce tazatelů mělo tutéž negativní zkušenost. Na předváděcí akci jim prodejce vnutil zboží a okamžitě vyinkasoval peníze. Když se to lidem rozleželo v hlavě, zboží vrátili, ale na peníze často čekají marně. Těm vzkázala, že pokud věci vrátili do čtrnácti dnů, mají nárok peníze získat zpět. A pokud je zpět nedostali do třiceti dnů, měli by se obrátit na soud. „Přece jim nedovolíte, aby se na váš účet obohacovali. Nedejte se!“ povzbudila čtenáře.
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY ČTENÁŘŮ
Tomáš: „Za co vlastně nejčastěji pokutujete?“
Fléglová: „Předváděcí společnosti jsou nejčastěji pokutovány za nekalé obchodní praktiky, např. za klamavé, přehnané nebo nepravdivé informace o vlastnostech prodávaných výrobků, dále za nesprávné informace o právech spotřebitelů na odstoupení od smlouvy a v neposlední řadě za neuvádění cen při nabídce zboží tak, jak ukládá zákon o ochraně spotřebitele.“
Marie Krajíčková: „Jak je možné, že prodejci mají na předváděcích akcích zboží tak předražené?“
Fléglová: „Co se týká výše ceny, prodávající může určit jakoukoli výši, neboť podle zákonné úpravy je volná tvorba cen.“
Věra Pokorná: „Kamarádka mě pozvala na předváděčku nějakého nádobí k sobě domů. Podle čeho mám poznat, že je to seriózní záležitost, nebo podvod? Když podepíši smlouvu, mohu od ní dodatečně odstoupit?“
Fléglová: „Ano, můžete od smlouvy odstoupit v zákonem stanoveném termínu, a to písemně – ale na vašem místě bych si dobře rozmyslela, zda smlouvu podepsat. Než ji však podepíšete, seznamte se pečlivě s jejím obsahem a nezapomeňte, že co je psáno, to lze následně také vymáhat.“