Trápí i vás exekuce? Dramatické osudy čtenářů Aha!: Za manžela splácím 40 milionů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 30. května 2023

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Trápí i vás exekuce? Dramatické osudy čtenářů Aha!: Za manžela splácím 40 milionů!

Jaroslava Hrubcová s nevidomou dcerou Monikou.
Jaroslava Hrubcová s nevidomou dcerou Monikou. (Aha! – Martin Pekárek, Alexandr Malachovský, ara)

Neotřesitelná důvěra v manžela, jindy zase momentální nezodpovědnost přivedly do nuzné situace čtenáře deníku Aha!, kteří se nám se svými problémy svěřili. Jak se s problémem vypořádat, aby nebylo ještě hůř, radí viceprezident Exekutorské komory ČR David Koncz.

Jaroslava Hrubcová: Splácet budu tisíc let!

Budeli Jaroslava Hrubcová (56) splácet 3333 Kč měsíčně, »smaže« svůj dluh za 1000 let. Po rozpadlém manželství s mužem, který investoval statisíce, ale úvěry nechal podepisovat ji, dluží 40 milionů Kč!

„Když jsem se po rozvodu dozvěděla, že dlužím milion korun, hroutila jsem se. To ještě ale zdaleka nebyla celá částka,“ upřesnila.

Na malý plat pracovnice v sociálních službách má exekuci. Nyní se exekutor chystá i na její majetek v bytě nového manžela, kde žije i se svojí nevidomou dcerou. Hrubcová toho moc nemá. Do nového vztahu přišla s prázdnou, o vše ji připravily manželovy kšefty.

„Nic špatného jsem neudělala, nic neukradla, nezpronevěřila. Co mám dělat, abych mohla aspoň část svého života usínat v klidu a nebát se každého zazvonění?“ zoufá si Jaroslava.

David Koncz radí: „Zákon počítá s tím, že dlužníkovi vždy musí zůstat určitá nezabavitelná částka. V podobných případech je ale na místě uvažovat o tzv. osobním bankrotu. Oddlužení povoluje soud. Podmínkou je skutečnost, že dluhy nesmějí pocházet z podnikatelské činnosti. Třetinu částky musí dlužník splatit do pěti let. Přesto je třeba myslet na odpovědnost při sjednávání úvěrů a nedopouštět se lehkovážnosti. Dlužník také může kontaktovat věřitele a domluvit se s ním na odpuštění části dluhu.“Dana Havranová: Exekuce mě dostala do blázince!

Každý den Dana Havranová (50) ve svém ďáblickém bytě vstává se strachem, že už brzy možná nebude její. Na krku má totiž exekuci kvůli nezaplacenému nájemnému před více než deseti roky. Je v takovém vypětí, že před časem skončila v bohnické psychiatrické léčebně. „

O nájem se staral exmanžel. Po rozvodu jsem tušila, že něco nezaplatil. Když byl ale můj byt převedený na družstevní, myslela jsem, že je vše v pořádku,“ vypráví.

Nebylo. Původní dluh byl 8735 Kč, s penále se vyšplhal na 73 735 Kč! Dlužný nájem žena zaplatila, na zbývající částku prostředky neměla. „Do 30. dubna mám zaplatit 65 tisíc korun, pokud nechci přijít o byt,“ povzdechla si nezaměstnaná Dana, která se stará o dceru (17).

David Koncz radí: „Příčinou je dlouhodobě neaktivní přístup k dluhu. Přesto je domluva s exekutorem vždy možná. Je třeba také připomenout, že jestli dluh vznikl za trvání manželství, lze exekučně postihnout i majetek patřící do tzv. společného jmění ma nželů. Účastníkem řízení se pak ohledně tohoto majetku stává i manžel(ka) dlužníka. Pokud si manželé uspořádají společné jmění (např. při rozvodu), nesmí to být na úkor věřitelů. Takové vypořádání pak totiž může být pokládáno za neplatné.“

Pozor, čtěte Aha!

Zveřejňujeme konkrétní příběhy čtenářů postižených exekucí a to, jak se jim dá pomoci! A navíc už dnes od 14 hodin bude čtenářům www.ahaonline.cz online odpovídat prezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek. Dotazy na to, co vás trápí v souvislosti s exekucemi, mu můžete zasílat ještě dnes dopoledne prostřednictvím stránek www.ahaonline.cz!Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.