Jak koupit kvalitní potraviny! Nenaleťte výrobcům a obchodníkům! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. června 2022

Svátek slaví Šárka, zítra Jaroslava

Jak koupit kvalitní potraviny! Nenaleťte výrobcům a obchodníkům!

Fotografie
Fotografie (internal)

Správně jíst je základ zdraví. Jenže v Česku se roztrhl pytel s podvody výrobců i prodejců potravin. Případ z tohoto týdne: Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila ve vyhořelém skladu, v němž se proháněly myši, dva tisíce sklenic okurek »Kornišonky v kořeněném sladokyselém nálevu s cukrem«. Provozovatel se u nich snažil prodloužit trvanlivost o 2,5 roku! Jaké jsou nejčastější fígle a na co si dát pozor?

Hezky česky z Polska

Dáváte přednost českým výrobkům? Pak nespoléhejte na jejich značení českou vlaječkou či visačkou »od českého řezníka/pekaře« v letáku nebo regále. SZPI odhalila takové značení i u výrobků z Polska, Německa, Itálie, Velké Británie. V Polsku nyní navíc propukla aféra, kdy výrobci do potravin přidávali sůl k solení silnic místo té potravinářské.

Rada: Čtěte pozorně údaje na obalech. U masných výrobků, másla a mléka hledejte oválné razítko s kódem »CZ«. U nebalených potravin nemusí být uveden výrobce, ale prodavač musí jeho jméno sdělit (včetně složení potraviny).

Prošlé potraviny

Řada obchodníků neprodá potraviny včas, a tak z nich dělá mladší. Přelepují etikety, přebalují zboží. Třeba sýry, šunku, či dokonce majonézové saláty omlazují až o šest dní!

Rada: Pečlivě kontrolujte etikety. Pokud se jeví upravené, zboží nechte v regále. Koupíteli nebalenou či v obchodě přebalenou potravinu a »voní«, chutná jinak, než jste zvyklí, jděte ji reklamovat a obraťte se na SZPI: www.szpi.cz.

Maso plné vody

Máte rádi maso, ale už se vám mnohokrát stalo, že na pánev hodíte pěkný kousek a po upečení zbude i méně než polovina? Zřejmě jste si koupili tzv. křehčené či masírované – výrobci do masa napichují vodu doplněnou o »éčka«, která ji mají uvnitř svaloviny udržet. Nebo glazované – jde zejména o ryby, na nich můžete najít i několik milimetrů vysokou vrstvu ledu.

Rada: Vyhněte se výrobkům s označením křehčené, masírované. Ryby kupujte nejlépe čerstvé. U mrazených vybírejte ty, kde je na obale uvedeno co nejmenší množství přidané vody (5 až 10 %).

Mokrá šunka

Podobně jako u masa se snaží výrobci udělat těžší i šunku a měkké salámy. Opět pomocí »éček« ji »napustí vodou«.

Rada: U nebalené požádejte prodavače o informaci o složení, u balené si je důkladně čtěte. Nejlepší šunka obsahuje více než 90 % masa.

Mleté filé?

Máte rádi filé? Pak se vám určitě stalo, že jste někdy koupili takové, které připomínalo sekanou. Pokud to výrobce uvede na obale, může krásně vypadající »kostky masa« vyrobit i z mletých rybích zbytků.

Rada: Pozorně čtěte obal a vyhněte se výrobku s označením maso mleté, drcené.

Autor:  wer

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.