Rýma a kašel? Nejčastěji nás nakazí děti! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 22. února 2024

Svátek slaví Petr, zítra Svatopluk

Rýma a kašel? Nejčastěji nás nakazí děti!

Při chřipce si dopřejte vitaminy a bylinkový čaj.
Při chřipce si dopřejte vitaminy a bylinkový čaj. (Profimedia.cz)

Kašlete, smrkáte, pálí vás v krku? Pacientů s virózami přibylo za uplynulý týden v Česku o deset procent. Máte z nemoci strach? Víte, kde nám hrozí největší riziko, že se nakazíme?

Jste-li rodiče či prarodiče malých dětí, pak pro vás bude možná překvapivé, že to nemusí být zrovna v kině či divadle. Tedy na místech, před nimiž lékaři nejčastěji varují. Ale doma od potomků či vnuků!

„Děti slouží jako hlavní přenašeči chřipky. Zároveň vylučují větší množství viru a po delší dobu než dospělí,“ uvádí prof. MUDr. Roman Prymula, PhD., předseda České vakcinologické společnosti.

Jestliže se dítě ve školce či škole nakazí od spolužáka, první na řadě, na koho nemoc přenese, je rodina. Pokud nemají sourozenci a rodiče dostatečně silnou imunitu, onemocní také.

A protože máma s tátou nemohou jít na neschopenku, protože rodinu někdo živit musí, do hlídání se zapojuje babička. Tak rýmu od Tomáška dostane i ona, od ní i dědeček. A nakonec smrká celá rodina…

A obrovské množství virů číhá i v hromadné dopravě…

Dítě

Podle lékařů je taková »továrna na rýmu«. Jak se nakazí, vylučuje větší množství viru a po delší dobu než dospělí. Nejčastější obětí jsou spolužáci a rodiče.

Madla, držadla, kliky...

Sáhne-li na ně usmrkaný cestující, pak vy a sáhnete si do úst (při jedení s neumytýma rukama) či do očí (promnete si je), rýma je vaše!

Nakažený člověk

Smrkající a kašlající člověk by měl zůstat doma. Pokud se po vysmrkání dotkne madla či kliky, zanechá na nich stopu své rýmy (viry na nich dokážou přežít i několik hodin).

Autor:  wer

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.