Zdravotní problémy Václava Havla: Nejtěžší operaci podstoupil před patnácti lety | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 1. prosince 2023

Svátek slaví Iva, zítra Blanka

Zdravotní problémy Václava Havla: Nejtěžší operaci podstoupil před patnácti lety

duben 1998: Václav Havel bojoval o život v nemocnici v Innsbrucku
duben 1998: Václav Havel bojoval o život v nemocnici v Innsbrucku (Profimedia.cz)

Bývaý prezident Václav Havel, který zemřel v neděli ve věku 75 let bojoval se špatným zdravotním stavem dlouho. "Když mu operovali plíce, slibovali jen pár měšíců života, nakonec prožil ještě mnoho plodný let," řekl v ČT Ladislav Špaček. Podívejte se na přehled jeho operací a závažných nemocí.

14. března 1990 - Havel se podrobil operaci břišní kýly, po třech týdnech byl propuštěn do domácího ošetřování.

Listopad 1996 - Havel byl se zánětem plic hospitalizován na chirurgické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Operační tým profesora Pavla Pafka mu 2. prosince odebral polovinu pravé plíce, aby odstranil zhoubný nádor.

14. dubna 1998 - Havel, který pobýval od 9. dubna v rakouských Alpách na ozdravném pobytu, se v innsbrucké Univerzitní nemocnici podrobil akutní operaci proděravělého tlustého střeva. Do Prahy se vrátil 6. května a léčil se v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

26. července 1998 - Havel v Praze podstoupil druhou fázi operace tlustého střeva - zacelení vývodu. Nastaly pooperační komplikace s provzdušněním pravé plíce. Havla pak 4. srpna postihla porucha srdečního rytmu a půl hodiny byl v ohrožení života. Lékaři provedli elektrickou kardioverzi (úprava rytmu srdce elektrickým výbojem).

5. června 2000 - Havlovi odstranili lékaři břišní kýlu, pozůstatek operací tlustého střeva.

12. února 2001 - Havla hospitalizovali v ÚVN se zánětem průdušek poté, co musel přerušit návštěvu Kuvajtu.

24. září 2001 - Havel kvůli srdeční arytmii krátce před odletem zrušil návštěvu Itálie. Lékaři provedli elektrickou kardioverzi.

17. července 2002 - Kvůli zánětu průdušek Havel předčasně ukončil návštěvu Francie a byl hospitalizován.

22. listopadu 2004 - Havel, který byl na návštěvě na Tchaj-wanu, uklouzl a zlomil si krček stehenní kosti. Cestu po jihovýchodní Asii předčasně ukončil a byl hospitalizován v ÚVN.

19. ledna 2008 - Havel byl převezen do nemocnice kvůli srdeční arytmii, začátkem února byl propuštěn domů a pokračoval v domácí rekonvalescenci.

12. ledna 2009 - Havel absolvoval na ORL klinice v Motole drobnou operaci, při níž mu byl odstraněn zánět z krku. Jeho pooperační stav však poté vážně zkomplikovalo zahlenění části pravého plicního laloku a jeho život byl podle lékařů ohrožen. Po 18 dnech byl Havel propuštěn do domácího léčení.

Květen 2010 - Během pobytu v USA měl Havel vážné potíže se srdeční arytmií a musel být v New Yorku pět dní v intenzivní péči lékařů.

8. března 2011 - Havel dostal akutní zánět dýchacích cest a byl hospitalizován v ÚVN. Po propuštění z nemocnice byl dlouhodobě v rekonvalescenci, protože byl stále velmi unavený. Zotavoval se převážně na venkově.

Červenec 2011 - Havel se stále zcela nezotavil ze zánětu dýchacích cest. Cítil se vyčerpaný, zůstával doma v Praze v péči lékařů a manželky.

14. listopadu 2011 - Po mírném zlepšení zdravotního stavu Havla bylo oznámeno, že se nezúčastní oslav 17. listopadu v Praze. Protože se cítil o něco hůř, na radu lékařů zůstával převážně na své chalupě na Hrádečku.

18. prosince 2011 ve spánku zemřel.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.