Gorila Bikiru mládě zavrhla, medvědice Cora potomky sežrala… Druhá šance pro »krkavčí« mámy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 24. července 2024

Svátek slaví Kristýna, zítra Jakub

Gorila Bikiru mládě zavrhla, medvědice Cora potomky sežrala… Druhá šance pro »krkavčí« mámy!

Bikira mateřství zatím nezvládla.
Bikira mateřství zatím nezvládla. (pro Aha! – Zoo Praha, Zoo Ostrava, Jana Myslivečková, ara)

Karel Gott, Iveta Bartošová i Helena Vondráčková měli tentokrát smůlu. Stránky novin tento týden patřily příběhu gorilí samice Bikiry a jejího mládětě jménem Tano a také lední medvědici Coře, která po narození svá mláďata zabila a sežrala. Z pohledu lidí se obě zvířecí mámy dopustili to nejhoršího, co mohly. Jejich ošetřovatelé to ale vidí jinak a mluví o tom, že obě musí dostat další šanci.

Bikira: Já to mládě nechci

Gorilí rodinka z pražské zoo je v Českuvelmi populární. Co se v gorilím výběhu děje se můžete dočíst prakticky každý den, sledovat je můžete dokonce i v přímém přenosu na internetu. Češi se prostě do »svých« goril zamilovali. Proto se zvedla obří vlna nadšení, když 8. listopadu zoologická zahrada oznámila, že samice Bikira se stala matkou, když porodila malého samečka.

Hned další zpráva už ale tak pozitivní nebyla. Bikira se totiž o svého novorozeného synka starat odmítla. Jednoduše ho odstrčila a přestala si ho všímat. V přírodě by to mělo samozřejmě za následek smrt malé gorilky, v zoologické zahradě, pod dozorem ošetřovatelů, je ale všechno jinak. Ošetřovatelé dali Bikiře pár hodiny a když pochopili, že nezmění názor, malou gorilku odebrali z výběhu a začali se o ní starat jako o lidské dítě.

Teď, necelé dva týdny po narození, už je Tano, jak byl čerstvě narozený sameček pojmenován, ve svém novém bydlišti v německém Stuttgartu, kde mají pro podobné případy dokonale vybavenou školku pro gorily. Jeho příběh tak snad skončí dobře. Ale proč ho vlastně jeho matka odvrhla?

V přírodě se to stává často

Mateřství je u zvířat, stejně jako u lidí, jedna z fyzicky i psychicky nejnáročnějších období v životě. Ne každá zvířecí máma to lidově řečeno ustojí. V přírodě proto není úplně neobvyklé, když rodiče své potomky buď opustí, nebo zabijí. V zoologické zahradě navíc často zvířata zažívají stres, který by ve volné přírodě nikdy nezažili. Chodí kolem spousta lidí, neustále jim někdo narušuje osobní prostor a podobně. Gorila Bikira se navíc narodila v zajetí, byla vychována lidmi a nemá tudíž zkušenost, která by jí řekla, jak se má chovat. Malý Tano tak může být v podstatě rád, že ho Bikira rovnou nezabila.

Co teď čeká Bikiru?

„Teď jí nasadíme antikoncepci. Měla by ji brát tak dlouho, dokud neporodí Kijivu. Chceme, aby viděla porod i odchování mláděte. Její vlastní porod byl pro ni velká škola a tohle by byla další důležitá lekce, která by mohla pozitivně ovlivnit její další odchov potomka. Jak dlouho to bude trvat, než Kijivu přivede na svět další gorilátko, lze jen odhadovat. Nejdříve se musí osamostatnit Kiburi, kterému je 1,5 roku. Mláďata bývají na matce závislá tak dva až tři roky. Během této doby matka do říje nepřijde,“ vysvětluje mluvčí pražské zoo Jana Ptačinská Jirátová a přidává zajímavý postřeh: „Porod Bikiry zlepšil její postavení ve skupině.

Více k ní tíhnou mláďata. Měla mléko a voní jim. Tatu za ní běhá, sedá si u ní a snažil se i napít. To celé posílilo její roli, i ona sama se už s nimi snaží hrát, sahá na ně. Dříve se držela víc v pozadí.“

Cora: Třikrát už »selhala«

Před čtyřmi roky porodila samice ledního medvěda jménem Cora v brněnské zoologické zahradě dvě krásná medvíďata, která dostala jména Bill a Tom. Oba syny zdárně odchovala, zoo se díky tomu výrazně zvedla návštěvnost a dnes z nich jsou z kluků zdraví lední medvědi. Bohužel to byl ale jediný případ, kdy se Cora o své potomky dokázala postarat.

Poprvé totiž porodila už v roce 2005, ovšem máďata kvůli její neschopnosti postarat se o ně uhynula. Potom tedy přišel porod Billa s Tomem. Loni Cora opět porodila, byl z toho velký poprask, který ale netrval dlouho. Medvědice své potomky, kteří byli pravděpodobně dva, zabila a sežrala. Ve středu se situace skoro přesně po roce opět opakovala. Proč se tak stalo se můžeme jenom dohadovat, ale odborníci přinášejí vcelku rozumné vysvětlení.

Nemoc, nebo stres?

Infanticida neboli zabíjení vlastních potomků, je v přírodě mnohem častější, než by se mohlo zdát. Zvířata zabíjejí mláďata z různých důvodů, v případě medvědice Cory se pravděpodobně jednalo buď o to, že vycítila nějaké zdravotní problémy obou mláďat a instinkt jí řekl, že by stejně nepřežila, nebo byla medvědí máma vystavena stresu. Podle odborníků stačí, když se objeví samec, když medvědici vystraší nějaký zvuk, nebo když někdo vejde do výběhu.

Podmínky dokonale simulující je v podmínkách zoo velmi těžké dosáhnout, byť měla medvědice jinak veškerou péči. Pravděpodobnější je tedy varianta s nemocnými medvíďaty. To ostatně dokládají i další zprávy, které mluví o tom, že medvědice mláďata po narození zahřívala dechem a čistila. Pak ale usnula a mládě našla už mrtvé. Stejně jako by to udělala v přírodě, ho sežrala. Stejně to údajně probíhalo i s druhým mládětem.

Co teď čeká Coru?

„Zatím odpočívá v boxu. Půjdeli ven, v dalších dnech k ní přijde opět i samec Umca. S největší pravděpodobností přijde Cora na jaře do říje a budou se znovu pářit. Pak budeme muset čekat, zda se situace za rok vyvine lépe a zda se narodí životaschopná mláďata. Nic více pro to udělat nemůžeme. Naším úkolem není zasahovat do přírody. Jsme jen pozorovatelé,“ říká mluvčí brněnské zoo Lucie Kapounová.Přečtěte si
stucii1
20. 11. 2011 • 20:08

Ten nadpis článku je hnusný.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.