Takhle loví puštík vousatý: Do žaludku nacpe až 20 myší!
Myši, pozor! Tohle všechno vás na poli může potkat!
Postrach jménem puštík vousatý má rozpětí křídel až 1,4 metru, je dlouhý až 65 centimetrů a váží okolo jednoho kilogramu. I když se v České republice objevuje jen velmi vzácně, je pro hlodavce obrovských postrachem.
Z 250 druhů sov je třetí největší. Svou kořist zaměřuje z výšky 50 metrů a probodává ji šíji 3 centimetry dlouhými drápy. V době hnízdění takto zabíjí 4krát až 6krát za den.
Křídla
Díky sametově hebkému povrchu křídel létá puštík vousatý extrémně tiše. Bez odpočinku dokáže uletět několik kilometrů, je schopen se dokonce zastavit ve vzduchu! Křídly lehce třepe, ocas funguje jako jakési kormidlo.
Hlava
I když to tak na první pohled nevypadá, hlava puštíka je strašně maličká! A je obalena obrovským množstvím pírek. Za zmínku stojí ušní otvory – nejsou na hlavě umístěné symetricky, aby se puštík v prostoru lépe orientoval podle sluchu. Ten má tak dobrý, že by na lov mohl létat poslepu! Drobná pírka mu v uších vytvářejí takovou ozvěnu, že slyší i pohyb myší 50 cm pod zemí nebo sněhem!
Drápy
Všichni dravci mají dostatečně dlouhé drápy, aby mohli pevně uchopit vyhlédnutou kořist. Ale pozor, svou oběť nechytají jako do ruky – chladnokrevně ji propíchnou dvěma protilehlými drápy. U puštíků měří 3 cm.
Oči
Zářivě žluté oči působí na kořist jako narkóza – po puštíkově »vražedném« pohledu se zvíře vyděsí, a než se vzpamatuje, zajedou mu do těla dva ostré drápy... Zrak ale puštíci příliš dobrý nemají. Vidí o něco málo hůře než lidé. Mohou se dívat jen přímo před sebe a v noci nevidí. Potřebujíli se ovšem ohlédnout za sebe, nemají problém otočit hlavu až o 270 stupňů.
Peří
Rozhodneli se puštík lovit, jeho let se ještě více ztiší. Tomu napomáhá hřebenovitá struktura peří na křídlech. Pírka dlouhá 25 cm pak fungují jako padák, který přibrzdí puštíkův strmý let k zemi.
Ocas
Proti ostatním sovám má puštík extrémně dlouhý ocas – měří neuvěřitelných 30 cm. Je ovšem neuvěřitelně mrštný a ohebný, puštík ho používá jako kormidlo – určuje a koriguje jím směr letu. Potřebujeli zabrzdit, roztáhne na ocasu pírka. Zastaví ho jak ve vzduchu, tak při přistání během útoku.
Mláďata
Puštíkovi hrozí vyhynutí! A to i když každá samička snese vždy v srpnu tři až šest vajíček. Ta jsou o něco menší než slepičí. O vajíčka se starají výhradně samičky, jediným úkolem samečků je obstarávat potravu. Po třech týdnech se ptáčata vylíhnou, sedm týdnů jim trvá, než se naučí létat. Puštíci se dožívají průměrně sedmi až osmi let, rekordní puštík se ovšem dožil dokonce 17 let!
Myši
V oblastech kanadských lesů je nejčastější potravou puštíků hraboš polní. Puštík vousatý žije ovšem převážně v Rusku, USA a východní Evropě, kde se kromě hrabošů živí žábami, rejsky a jinými drobnými savci. Do žaludku jediného puštíka se vejde až 20 myší! Ale zatím rekordní puštík v něm měl najednou 16 myší a jednu žábu!