My jsme také houbařští mistři! Čtenáři Aha! posílají své úlovky!

Poté, co deník Aha! včera uveřejnil příběh »nejlepšího« českého houbaře, začali naši čtenáři posílat své houbařské úlovky jako o život. Už hodně dlouho totiž nebyly lesy v Česku v takovém obležení jako v posledních týdnech…
Velké Karlovice - 30 kilo hub!
Houbařské terény ve Velkých Karlovicích na Valašsku dobře zná i Pavlína Horníková, která si přijela zahoubařit ke kamarádce a jejímu manželovi. Během tří hodin našli všichni tři dohromady asi třicet kilo praváků, kozáků i suchohřibů. Houby se naskládaly do čtyř košů a tašky a úplně tak zaplnily kufr auta.
Jindřichohradecko - Za hodinu 300 praváků!
Pan Zdeněk Konečný z Rapšachu na Jindřichohradecku je pro místní králem houbařů. Do lesa si totiž odskočí maximálně na hodinku, ale úlovek přinese bohatší, než by nasbíral běžný houbař za celý den. „Les je plný hledačů, já ale nehledám, na to nemám čas. Musím stihnout směnu v práci, tak prostě sbírám. A když už v košících není místo, tak se vrátím domů,“ vysvětluje Konečný. Jihočeský král houbařů naplní za hodinu 4 obrovské koše.
Kolín - Praváci jako hrom!
Na svůj úlovek je pyšný i čtenář Jakub Mazuch z Kolína. Včera v lesích našel dva obří praváky. Oba hřiby vážily více než kilo a jejich klobouky měřily úctyhodných 18 centimetrů.
Brněnsko - 1 hodina a 10 kilo!
Ilja Duda na houby běžně nechodí a má jiné koníčky. Když ale vypukly houbařské žně, rozhodl se nezůstat pozadu a nechal se k houbaření vyhecovat kamarády. Společně pak vyrazili do lesů na Brněnsku. Svým úlovkem byl nakonec velmi příjemně překvapen. „Do hodiny jsem měl přepravku plnou praváků,“ říká pyšný houbař.
Praha - Obří pýchavky ve městě
Kulaté bílé krasavice našel náhodně v lesíku u pražského Černého Mostu Adolf Fojtík s kamarádem. Největší houba měla po obvodu 90 cm a ostatní dvě okolo 70 cm. Z hub budou řízky.
Mykolog Jaroslav Klán: Jezte houby, mají málo tuku a vitaminy!
Houby jsou sice pro naše tělo hůře stravitelné, ale po výživové stránce si je můžeme jen pochvalovat. Na to přišli už naši předci, kteří houbám právem říkali »maso chudých«. V průměru houby obsahují 90 procent vody a 10 % sušiny. A ta je bohatá na bílkoviny, vlákninu, vitaminy a minerální látky. Houby například obsahují 19 až 35 % bílkovin. To je dokonce víc, než kolik obsahuje rýže či mléko! Vzhledem k minimálnímu obsahu tuku jsou také vhodné hlavně pro redukční dietu. „Navíc jsou zdrojem vitaminů, jako je B1, B2, a dokonce i C. Můžeme klidně říci, že i kdybychom nejedli nic jiného, tak na houbách se dá přežít,“ tvrdí pražský mykolog a odborník na toxikologii Jaroslav Klán.