Co se stane, pokud islandská sopka nepřestane chrlit popílek? Nejčernější scénáře!

Jméno islandské sopky zní jako zaklínadlo. Eyjafjallajökull chrlí oblaka popílku, která už zahalila celou Evropu. Podle vulkanologů může stejná situace trvat ještě několik dní. Pak by se měla sopka uklidnit. S jistotou to však říct nedokážou. Jak by to tedy vypadalo, kdyby Eyjafjallajökull dýmit nepřestala?
Kvůli vulkánu stojí pošta
-
Z Evropy neodchází letecká pošta. Jen Česká pošta nevypravila 5 tun listovních zásilek, 1400 balíků a 4000 zásilek typu EMS.
-
Letecké společnosti přicházejí každý den o desítky milionů korun, proto vysílají zkušební lety, aby zjistily, zda je zákaz oprávněný.
-
Tisíce letadel denně přepraví miliony cestujících a tun nákladu, nyní vázne dodávka léků i potravin.
-
Cestovní kanceláře čelí odlivu klientů.
-
Producenti květin z africké Keni, kteří starý kontinent zásobují, si zoufají.
Česko: Denní stráta 150 milionů!
Vzdušný prostor nad Českem zůstane pro leteckou dopravu uzavřen minimálně do dnešního poledne. Podle analytické společnosti Mag Consulting přichází Česko každý den až o 150 milionů korun. Jen samotné ČSA tratí na každém dni bez létání 10 milionů korun. V Česku se nelétá už od pátku, podobně jako jinde v Evropě. Obnovení leteckého provozu bude záležet na tom, jak rychle u islandského vulkánu roztají ledy a zda sopka přestane dýmit. Letadla jsou nejvíce ohrožena v letové hladině od 6000 do 10 650 metrů. Zákaz létání však platí i pro vrtulníky záchranné služby.
Výmluvný pohled na terminál letiště v Ruzyni.