INVAZE SLIMÁKŮ | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 27. května 2025

Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém

INVAZE SLIMÁKŮ

Slimáci si rádi a vydatně pochutnávají i na krásných hřibech.
Slimáci si rádi a vydatně pochutnávají i na krásných hřibech.

5.00 Zlín (jč) – Jsou velcí, slizcí a nenasytní. Španělští slimáci jsou právě v těchto dnech noční můrou zahrádkářů. Na své hody vylézají v noci a brzy ráno a škodí, kde mohou. Podle odborníků se k nám dostali v obřích zásilkách zeleniny ze Španělska a za nedlouhou dobu se stačili rozmnožit tak, že jsou z nich zahrádkáři nešťastní.


Plzák španělský, postrach zahrádkářů, právě teď snáší další vajíčka! A jejich sliz dráždí kůži

..

Apetit slimáků je totiž obrovský, stejně tak i rozmnožovací schopnosti. „Žerou úplně všechno. Salát, mrkev, petržel, zelí, kapustu, ale klidně si pochutnají i na květinách, oslabují jejich stonky a rostliny, které by teď měly být v plné kráse, živoří,“ stěžuje si zahrádkář Miloslav Matulík (65) ze Zlína. A nešťastní jsou i houbaři, kterým slizcí tvorové nechávají jen okousané zbytky hub.

Hnědí či rezaví slimáci jsou navíc velmi agresivní. Pokud se přisají na pokožku, působí velmi nepříjemné zarudnutí kůže přecházející až v zánět. Složitý je i boj s nimi. „Neplatí na ně žádní přirození nepřátelé. Třeba moje slepice, které jinak sežerou úplně všechno, si jich ani nevšimnou,“ přidává se další zlínský zahrádkář Petr Polák.

Podle zahrádkářů je možné čekat další nájezdy slizkých tvorů už dnes, protože po dnech sucha zase vydatně zaprší. Srpen je navíc obdobím dalšího rozmnožování slimáků. Začínají klást nová vajíčka, každý slimák zhruba 200 až 400 kusů. Mladí jedinci se líhnou nejdříve po 38 dnech, ale pokud vajíčka dospělí nakladou pozdě, dochází k jejich přezimování a vylíhnutí na jaře.

Jak tenhle »Španěl« táhne Evropou

Kliknutím zvětšetePlzák španělský je doma na Pyrenejském poloostrově, v Anglii a západní Francii. Takhle začala jeho »spanilá jízda« Evropou...
1955 – dobyl Švýcarsko, později Německo, Itálii a Rakousko
1991 – překročil hranice tehdejší Československé republiky
Po 1991 – byl spatřen ve Skandinávii a v posledních letech se pokouší přesunout dokonce do Severní Ameriky

Zahrádkář radí, jak na slimáky

Kliknutím zvětšete1. Igelitový pytel, do něj do rána nalezou.
2. Slaná voda – sůl rozkládá jejich orgány.
3. Rozbité skořápky z vajíček či piliny – neradi lezou přes drsný povrch.
4. Modré kuličky speciálního přípravku Vanish Slug pellets.
5. Nasolené houby.
6. Nádobka s pivem – jeho vůni nejsou schopni odolat a padají do pasti.


Foto pro Aha! – Ivan Dostál, Jiří Vetýška, ara

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry