Aha! radí chovatelům pejsků - Jak zvládnout Silvestra | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 22. července 2025

Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor

Aha! radí chovatelům pejsků - Jak zvládnout Silvestra

Vyděšeného pejska dokáže od petard uklidnit i pohlazení a klidný hlas páníčka.
Vyděšeného pejska dokáže od petard uklidnit i pohlazení a klidný hlas páníčka. (Aha! – Václav Nekvapil)

PRAHA – Pro psí miláčky se blíží nejhorší den v roce. Vyděšení, zatoulaní, s pořezanými tlapkami, průjmy a zvracením – tak mnozí z nich vstupují do nového roku. Při jejich dvakrát vyvinutějším sluchu, než má člověk, jsou ohňostroje, rachejtle a hlučná muzika skutečným utrpením.

 

Rozbité láhve a sklenice na ulicích jim zraňují tlapky ještě dlouho poté. Zabít je může i hodování u slavnostní tabule. Zvěrolékaři poradili čtenářům Aha!, jak utrpení jejich mazlíčků zmírnit.

Stres

● U klidnějších jedinců postačí včasné vyvenčení. Případný hluk lze překrýt puštěnou televizí nebo klidnou hudbou.
● Zavřete se s ním do místnosti, kde je hluk nejméně slyšet, třeba na záchod, a mluvte na něj. Odvedete tím pozornost od rámusu venku, známý hlas zvíře uklidní.
● Po domluvě s veterinářem lze použít léky na zklidnění, např. Diazepam, Sedalin. Účinek vyzkoušejte předem. Po lécích některá zvířata znehybní, ale ruch vnímají stejně, můžete jim způsobit ještě větší stres.
● Feromony, které nyní nabízejí obchody se psí stravou, jsou na zklidnění skvělé, ale nepůsobí akutně. Aby účinkovaly, musí je zvíře dostávat dlouhodoběji.
● Velmi účinný na zklidnění je homeopatický preparát Relaxan.
● Pokud to pes snese, lze zkusit i pěnové špunty do uší.

Opilost

● Pivo, víno, sladké likéry či vermuty a dokonce i šampus psům chutná. Když se v nestřežením okamžiku opijí, nechte je vyspat na bezpečném místě, aby nemohli lézt po výškách.

Pořezané tlapy

● Na vycházku jděte, až jsou ulice po oslavách uklizeny.
● Pokud to pes snese, dejte mu alespoň pro novoroční oslavy psí botičky.
● Poraněné tlapky, pokud silně nekrvácejí, veterináři zpravidla nešijí, a tak je můžete sami ošetřit hojivou mastí, silicí z levandule a zavázat.

Přežrání

● Projeví se zažívacími potížemi. Pokud se pes pozvrací jednou dvakrát, nebo má lehčí průjem, stačí mu dát smektu a nasadit jeden den hladovku, dále pak nízkotučnou stravu.
● Dobrý je k pití silný černý čaj oslazený medem nebo hroznovým cukrem.

»Dobroty«, které pejskům škodí

● Čokoláda a ořechy – dráždí nervový systém. Mohou po nich dostat i epileptický záchvat. Hrozí selhání ledvin.
● Cibule – ostré silice, které obsahuje, mohou psa zabít. Smrtonosné může být např. velké množství čalamády.●
Kořeněná jídla – mohou psu poškodit játra.
● Vánoční cukroví – může spustit cukrovku.
● Tučná jídla – hrozí zánět slinivky.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.

Známé celebrity
Agáta Hanychová • Anna K. • Anna Slováčková • Artur Štaidl • Bolek Polívka • Dagmar Havlová-Veškrnová • Dagmar Patrasová • Daniela Písařovicová • Dominika Gottová  • Eva Burešová • Eva Samková • Felix Slováček • Filip Blažek • František Ringo Čech • Hana Gregorová • Hana Zagorová • Helena Vondráčková • Hynek Čermák • Iva Kubelková • Ivana Gottová • Iveta Bartošová • Jakub Prachař • Jan Čenský • Jan Kraus • Jana Adamcová Nováková • Jana Boušková • Jaroslava Obermaierová • Jiří Bartoška • Jiří Krampol • Jiřina Bohdalová • Jitka Čvančarová • Josef Kokta • Karel Gott • Karel Šíp • Kate Middleton • Kateřina Brožová • Libor Bouček • Linda Rybová • Lucie Bílá • Lucie Borhyová • Lucie Šafářová • Lucie Vondráčková • Lukáš Vaculík • Mahulena Bočanová • Marek Eben • Marta Kubišová • Martin Dejdar • Michal David • Monika Marešová-Poslušná • Ondřej Gregor Brzobohatý • Pavla Tomicová • Petr Janda • Rey Koranteng • Sára Affašová  • Sara Sandeva • Simona Krainová • Štefan Margita • Taťána Kuchařová • Tatiana Dyková • Tereza Kostková • Tomáš Plekanec • Václav Neckář • Veronika Arichteva  • Veronika Gajerová • Veronika Žilková • Vojtěch Dyk • Vojtěch Kotek • Zdeněk Pohlreich • princ George • princ Harry