I doma číhá řada nebezpečí - 10 rad, jak jim předcházet

Domov je místem, kde se většina z nás cítí v bezpečí. Jenže právě doma se odehrává řada nehod. Nedělní Aha! má pro vás proto tipy, jak alespoň některým z nich předejít.
1. V domě, kde bydlí starší lidé nebo děti, se vyplatí instalovat chrániče na okno s mechanismem, který je v případě požáru dokáže rychle uvolnit. V okolí okna neumisťujte žádný nábytek.
2. Léky na předpis skladujte v originálních nádobách s nálepkami. Pokud máte děti, dbejte na to, aby byly veškeré léky a vitaminy z jejich dosahu.
3. V koupelně používejte drsné rohožky a antiskluzové pásky. S malými dětmi raději v koupelně zůstávejte. Teplota vody by měla mít maximálně 49 stupňů Celsia.
4. V kamnech či krbech palte pouze tvrdé, sezonní dřevo. Před zatopením otevřete přívod sekundárního vzduchu. Ověřte, zda nejsou dveře od kamen povolené.
5. Dbejte na to, aby byly schody dobře osvětleny a aby na nich nebyly žádné předměty. Zkontrolujte, zda koberec na schodech není příliš volný. Používejte zábradlí.
6. Udržujte podlahu čistou a suchou. Na zemi se nesmí povalovat nic, o co by šlo zakopnout.
7. Pokud vaříte, zůstávejte u sporáku. Držáky u hrnců dejte tak, abyste o ně nezavadili. Utěrky či sáčky mějte alespoň metr od sporáku.
8. Nikdy nepoužívejte sporák k tomu, abyste si vytopili byt. Plynový gril či gril na dřevěné uhlí nebo přenosný elektrický generátor je lepší používat mimo uzavřené prostory.
9. Pokud používáte štafle či žebřík, vždy se přesvědčte, zda je povrch rovný. Raději si pořiďte štafle, které se dají uzamknout, nehrozí tak, že se roztáhnou. Ujistěte se, že jsou schůdky suché a použijte neklouzavou obuv.
10. Nainstalujte kouřové alarmy do každého patra vašeho domu nedaleko místa, kde je postel. Pokud kouříte, používejte hluboké popelníky a zapalovače nenechávejte v dosahu dětí. Zápalky skladujte v ohnivzdorné nádobě.
Autor: (šum)
Infografika Profimedia.cz