Za nelegální práci hrozí vysoké pokuty: 7 pastí práce načerno

Práce načerno je past, která může člověka připravit o statisíce korun! Peníze na ruku sníží nejen nemocenskou i ošetřovné, ale negativně ovlivní i budoucí důchod. Deník Aha! zjišťoval největší problémy práce načerno.
1. PAST
•Sliby chyby Máte slíbený vysoký výdělek na ruku, protože nebudete »zbytečně« odvádět platby státu? Jenže bez pracovní smlouvy se slíbených peněz jen těžko domůžete.
2. PAST
•Problémy s nemocenskou Berete jen minimum a zbytek máte načerno? Tak i nemocenská bude minimální. A pokud pracujete načerno při registraci na úřadu práce, nemáte na nemocenskou nárok vůbec. Problém je samozřejmě i s čerpáním ošetřovného v případě nemoci dítěte.
3. PAST
•Trable s pracovním úrazem Pohromou je při práci načerno pracovní úraz. Musí se totiž evidovat v knize úrazů, ale to je v případě pracovníka bez smlouvy problém. Získat případné odškodnění je tak velmi komplikované.
4. PAST
•Rychlý vyhazov Zatímco zaměstnance chrání při výpovědi zákoník práce, vyhazov »nelegála« je pro šéfa rychlý a levný. Zapomenout můžete často nejen na poslední výplatu, ale i na odstupné a podporu v nezaměstnanosti. Maximálně, pokud pracuje za minimum a zbytek máte »na ruku«, dostanete podporu vypočítanou z minima.
5. PAST
•Bez volna i dovolené Dovolená? Bez smlouvy na ni nemáte zákonný nárok, stejně jako na placené volno například v případě návštěvy lékaře, svatby, pohřbu atd. Jste zcela závislí na libovůli zaměstnavatele.
6. PAST
•Nízký důchod Zásadní problém může být s důchodem. A nejen se starobním, ale i invalidním. Rozhoduje totiž nejen věk, ale i odpracovaná doba. A ta se při práci načerno dává dohromady jen těžko. Navíc, i když máte »odpracováno«, ale za minimální mzdu a zbytek na ruku, bude velmi nízký i váš důchod.
7. PAST
•Obří pokuty »Nelegálům« navíc hrozí i pokuta. Tu totiž může dostat jak zaměstnavatel, tak nelegální zaměstnanec. Zatímco zaměstnavatel může schytat pokutu až do výše 10 milionů korun, »černému« zaměstnanci hrozí rána až do výše 100 000 korun.
Rada: Nedejte se a stěžujte si
Nutí vás šéf k práci načerno? Obraťte se na oblastní inspektorát práce, či přímo na Státní úřad inspekce práce a podejte podnět k provedení kontroly u zaměstnavatele. Ten je možné podat osobně, písemně a také elektronicky, prostřednictvím internetových stránek Státního úřadu inspekce práce (www.suip.cz).
Víte, že...
...nelegálně pracují v Česku tisíce lidí? „Při výkonu nelegální práce bylo v roce 2024 zjištěno 1934 nelegálních zaměstnanců, z toho 541 občanů ČR, 85 občanů EU a 1308 cizinců ze zemí mimo EU,“ řekl Richard Kolibač, mluvčí Státního úřadu inspekce práce.