Nová ptačí rodinka se usadila v Bukovci: Čekali na čápy osm let!
Když se chovatel a milovník ptáků Bronislav Bielesz (73) z Bukovce na Frýdecko-Místecku rozhodl u domu postavit čapí hnízdo, netušil, že na ptačí rodinku bude čekat osm let.
Dalo mu to spoustu práce a po dvou letech navíc za pomoci hasičů hnízdo ještě pro jistotu zvyšoval. „Chtěl jsem napomoci tomu, aby se do obce čápata vrátila. Zmizela z ní před desítkami let,“ líčil Bronislav Bielesz Loni mu svitla jiskřička naděje, když na něm přistáli opeřenci. Jenže jen okouněli a zřejmě dumali, zda se nastěhovat, nebo ne. Letos se vrátili a muž se konečně dočkal. Čapí rodinka se rozmožila. Nikdo se ale do hnízda zatím nepodíval, takže se neví, jak velký přírustek je. Možná čápům v rozhodování, zda se zabydlet, pomohl fakt, že v okolí vznikly nové tůně. Rybníčky jim loni vybudoval na svém pozemku například místní obyvatel Alois Kajzar (48). Hned se staly domovem pro obojživelníky, hmyz, živočichy, a hlavně kantýnou pro čápy.
Jen deset procent
Podle ekologa Jana Michalíka z Písku je velký úspěch, že se rodinka v obci usadila. Protože lidmi vyrobená hnízda čápi obsadí jen asi z deseti procent. „Potřebují louky, mokřady, rybníčky, prostě aby nemuseli daleko pro potravu v době, kdy odchovávají mladé,“ řekl Michalík.
Hnízdo dostavují
Čáp dorůstá výšky přes metr a rozpětí jeho křídel je víc než jeden a půl metru. Při svém vzletu, kdy musí okamžitě zabrat křídly, potřebuje dostatek prostoru a okamžitý potřebný vztlak. Čapí hnízda vydrží i několik desítek let. Ptáci je neustále dostavují.