Dnes je svátek morálního kompasu: Naslouchejte svědomí!

Pro někoho je svědomí otravný hlas v hlavě, co zkazí každou zábavu, a pro jiného vnitřní imperativ i posvátné spojení s božstvy. Ať už vnímáte svědomí jakkoliv, dnes mu udělejte dobře. Dělají to lidé po celém světě, protože svědomí slaví svůj světový den.
Drží i společnost
Ať už je jeho volání slaboučké, nebo drtí naše hloupé nápady pevnou rukou, zdá se, že jej máme všichni. Princip svědomí se vyskytuje v kulturách a náboženstvích po celém světě a vesměs je všude podobný. Kontroluje nás předtím, než něco uděláme, a na vlastních chybách nám ukazuje, co už bychom neměli nikdy opakovat. Svědomí je mistr manipulace. Umí nám vštípit pocit viny i z toho, že jste si dali příliš mnoho cukru do kávy. Ale na druhou stranu dokáže i držet společnost při sobě.
Proč zrovna dnes?
Datum bylo zvoleno na základě rezoluce „Podpora kultury míru s láskou a svědomím“, kterou v OSN předložilo v roce 2019 království Bahrajn. Cílem je připomenout důležitost míru, lidských práv a vzájemného porozumění mezi národy skrze lásku a sounáležitost mezi národy.
Trio z Desatera přikázání
•„Vrať to zpátky, zavřou tě!“
•„To není tvoje partnerka, dostaneš na budku. Nejdřív od jejího starýho a pak od svý starý.“
•„Zavolej mámě. Alespoň jednou za čas. A babičce, dokud je ještě naživu. Pak už to nepůjde.“
Je univerzální?
Ačkoli všechny kultury mají koncepty svědomí podobné, jejich obsah se liší. Zatímco základní morální principy, jako je zákaz vraždy nebo krádeže, jsou často společné, konkrétní normy se odvíjejí od kulturních tradic a hodnot. Třeba v křesťanství a islámu je svědomí jedním z prostředků, kterými k nám mluví Bůh a instruuje nás na cestě životem. V buddhismu je svědomí vnímáno jako stud a strach z hanby. Je nástrojem pro překonání touhy, utrpení a negativních emocí. Třeba v Papui Nové Guiney společnost spřádá pavoučí síť a jednotlivec by neměl přetrhávat vlákno.
Takhle ho otestujete
Nejste si jistí, jestli vás po určitém skutku nebude hryzat svědomí? Zkuste si představit, že vás u toho bedlivě sleduje vaše babička, policista a u věřících ještě přidejme i kněze. Souhlasili by? Pak vás pravděpodobně svědomí hryzat nebude. Jinak si musíte ujasnit, jestli vám to za to hryzání bude stát. Některá provinění totiž svědomí odhryže rychleji než kůň jablko, ale jiné hryzání můžete cítit po zbytek života.
Národ, rodina, práce...
Někoho do konfliktu se svědomím může dostat i povolání. V takovém případě je nejčastějším způsobem, jak se se svědomím vypořádat, princip loajality. I on znamená náš vztah ke společnosti, byť tentokrát ne k obecnému blahu a lidstvu jako celku, ale k užší skupině – národu, společnosti, rodině atd. Ohroženi konfliktem s vlastním svědomím mohou být třeba vojáci, politici, soudci, exekutoři a další povolání.