Falešný kominík nosí smůlu: Pozor na podvodníka v Jablonci!

Prý nosí štěstí, říká se o kominících. Ten, který obchází domy v Jablonci nad Nisou, ale spíš nosí smůlu. Hlavně proto, že víc než kominík je to podvodník.
„Chodí od domu k domu, i o víkendech, vystavuje neplatné zprávy o kontrole a práci neprovede,“ varuje před falešným kominíkem Jan Doležal z jabloneckého kominictví. Právě za pracovníka jeho společnosti se podvodník vydává. „Ač se představuje jménem naší firmy, u nás rozhodně nepracuje. Je civilně oblečen, nikdo z kolegů ho nezná a patrně ani není z oboru,“ dodal.
Zkušenosti mají i další kolegové z okolí. A pak především důvěřiví lidé. „U nás byl taky, chodil tady v neděli se žlutou igelitkou,“ dodala Vladislava Švorcová. Kromě Jablonce to už zkoušel i v Liberci. Kominictví Jana Doležala už zburcovalo policii. „Přijali jsme oznámení a probíhá prvotní šetření. Ke kvalifikaci skutku zatím nedošlo,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová.
Jak zjistit podvodníka
Existují možnosti, jak si kominíka proklepnout. „Vyžadujte živnostenský list nebo IČO a ověřte si jeho podnikání v živnostenském rejstříku,“ radí mluvčí Společenstva kominíků ČR Martin Zeman. Dalším ukazatelem je pak správně vyplněná revizní zpráva. „Musí obsahovat několik náležitostí včetně detailního popisu kouřovodu, konstrukce komína či spotřebiče,“ doplnil.
Revizi nepodceňujte
„V nečištěném a nerevidovaném komíně bývá teplota přes 1000 stupňů, dochází k přetlaku a následným požárům,“ tvrdí Martin Zeman s tím, že revize jsou potřebné také pro pojišťovny, které v případě požáru zanedbaného komínu nemusí plnit. „Stačí kontrola jednou za rok. Čistit se musí čtyřikrát ročně, z čehož jednou to musí udělat odborník,“ dodal mluvčí.