Turista (71) zkolaboval u Bílé Opavy: Zbláznil se mu kardiostimulátor

V boj o život se proměnil výlet pro muže (71) s implantovaným kardiostimulátorem v jesenických hvozdech. Zkolaboval na břehu řeky Bílá Opava kvůli poruše přístroje, odkud ho záchranáři přepravovali k sanitě na nosítkách.
Turista vyrazil na předvíkendovou podzimní túru po lázeňské Karlově Studánce a jejím okolí. Na stezce kol řeky se mu při procházce udělalo nevolno. „Postihly jej oběhové obtíže. V srdci implantovaný kardiostimulátor začal totiž pacientovi dávat nežádoucí výboje,“ popsal situaci záchranář Lukáš Humpl. K zásahu vyrazily dva týmy zdravotnické záchranné služby společně s horskou službou i s dobrovolnými hasiči. „K poskytnutí pomoci jsme od sanitních vozů museli za pacientem pěšky do svahu v lese a přes řeku Bílá Opava,“ uvedl Lukáš Humpl.
Následovalo oživování přímo v místě kolapsu. Zdravotníci muži zajistili žilní vstup a podali nezbytná léčiva, infuzní roztoky a přidali kyslík, aby turistu snadněji rozdýchali. A to se podařilo. Náročná byla rovněž zpáteční cesta z houštiny. „Za pomocí hlídky horské služby a dobrovolných hasičů jsme muže přepravili přes vodní tok a dále sanitním vozidlem transportovali na kardiologickou kliniku Fakultní nemocnice Olomouc,“ popsal Lukáš Humpl.
Víte, že...
...kardiostimulátor, přístroj určený k léčbě pomalého srdečního rytmu, má v Česku zhruba 100 tisíc lidí? Ročně jich lékaři voperují asi osm tisíc!
Jak funguje?
Pokud je vlastní srdeční rytmus příliš pomalý, nebo dojde-li k jeho přerušení, kardiostimulátor ihned vyšle do srdce elektrický impuls.Toto vede ke stažení srdce a jeho nastartování.
Skryt pod klíční kostí
Běžný kardiostimulátor je malým přístrojem, jenž se implantuje pod kůži, obvykle pod klíční kost. Tento aparátek se používá k vyrovnávání nepravidelného, přerušovaného nebo pomalého srdečního rytmu. Jedná se o léčebnou metodu, neboť při pomalé tepové frekvenci není srdce schopno přečerpat dostatek krve a zajistit tak dodávku kyslíku a živin pro všechny orgány a tkáně.