Sraženého vlakem považovali za mrtvého: Zachránil muži život | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Sraženého vlakem považovali za mrtvého: Zachránil muži život

Tady ke střetu s chodcem došlo.
Tady ke střetu s chodcem došlo. (Foto Aha! – Slávka Červená)

Ve správný čas byl na správném místě a pomohl zachránit život. A to i přesto, že v pomoci Janu Stavjaňovi (19) ze Slušovic zpočátku bránili. Měli za to, že oběť nehody je mrtvá.

Student třetího ročníku zdravotní školy ve Zlíně jel osobním vlakem, když se na přejezdu ve Zlíně-Malenovicích souprava střetla s chodcem. „Ptal jsem se posádky, zda bych mohl pomoci, že jsem záchranář. Ale neměli jsme vycházet z vlaku,“ vzpomínal. Šel znovu za strojvedoucím, zda by mu dovolil se na dotyčného podívat. 

„Měřil jsem na krkavici tep a ještě žil. Dokonce mi přišlo, že se na mě snažil podívat. To asi do smrti nezapomenu. Pryžovým obinadlem jsem se snažil zastavit masivní krvácení na noze. Ta ale byla zaklíněná pod kolem, bylo tam málo místa k manipulaci. Pomoc nabídl ještě jeden cestující. Zabezpečil muži dýchací cesty,“ líčil. Mezitím přijela záchranka.

Jan je šťastný, že pomohl zachránit život.

„Zdravotníci napojovali žílu na infuzi, aby nahradili krevní ztrátu. Já jsem pak pořádně zaškrtil nohu jejich škrtidlem. Strojvedoucí kousíček popojel, a tělo se tak uvolnilo,“ přiblížil. Skvělou zprávou pro něj bylo, když se dozvěděl, že člověk přežil.

Ocenění od hejtmana

Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš ocenil 12 studentů za úspěchy a záchranu života. Jan Stavjaňa byl jedním z nich.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.