Spotřebitelské půjčky zlevňují. Získat úvěr s úrokem pod 5 % není problém

Stagnující ekonomika se v Česku dává opět do pohybu. Důkazem tomu jsou i levnější úvěry, a to nejen ty hypoteční, ale také spotřebitelské. Lidé začínají dávat přednost před spořením nákupům. Ochotu utrácet podporují i banky právě nižšími úrokovými sazbami. Za kolik si lze aktuálně půjčit a má vždy smysl se zadlužit?
Nabídka spotřebitelských půjček je široká. Úvěr nabízí banky i nebankovní společnosti, a to v mnoha podobách. Získat peníze online nebo hotově není problém. Zájemce si může sjednat krátkodobou půjčku v řádech dnů, kontokorent i kreditní kartu. A kapitál téměř na cokoliv lze získat také od lidí v rámci peer-to-peer půjček, a to například od Zonky, platformy, která je už třetím rokem součástí Air Bank. Možnost velkého výběru ale může představovat i velký kámen úrazu.
Spotřebitelské půjčky zlevňují. Kdo nabízí úrok pod 5 %?
Při výběru nejen online půjčky je pro mnohé hlavním parametrem úroková sazba. Ta aktuálně u řady finančních institucí klesla pod hranici 5 %. Půjčku na cokoliv od 4,7 % nabízí například Komerční banka, od 4,8 % pak má minutovou půjčku ve svém portfoliu Raiffeisenbank a s úrokem těsně pod 5 % lze získat půjčku i v České spořitelně.
Úrok ale není konečná cena úvěru, proto vždy chtějte vedle úrokové sazby znát i RPSN, tedy roční procentní sazbu nákladů. Až tento parametr napoví, jak moc je úvěr drahý, jeho součástí jsou totiž i všechny poplatky spojené s vyřizováním, s čerpáním a se splácením dluhu.
Kdy má půjčka smysl a kdy může zlomit vaz?
Úvěrový trh v současné době zlevňuje, nejen bankovní půjčky jsou nastaveny tak, aby na rozdíl od spoření byly pro klienty atraktivní. Smyslem je rozpohybovat tuzemskou ekonomiku a přimět lidi k tomu, aby spoření vyměnili za nákupy. A z prognóz je patrné, že úrokové sazby budou letos ještě klesat, pokoření pětiprocentní hranice tak nemusí být konečné. Na druhou stranu je ale nutné zvážit, zda je půjčka skutečně nutná.
I ten nejlevnější a nejatraktivnější úvěr může způsobit finanční potíže, pakliže na něj nemáte, popřípadě ho nutně nepotřebujete. Vždy je zapotřebí dodržovat zásady zodpovědného zadlužování. Co to znamená? Nepůjčovat si na zbytečnosti, nepřeplácet životnost a neriskovat bankrot. Zároveň je důležité dobře volit úvěr, vybírat a porovnávat nabídky a nedůvěřovat všem. Neunáhlit se při sjednání a nepodepisovat nic, čemu nerozumíte nebo co jste si nepřečetli.
Půjčka by pak rozhodně neměla řešit jen současnost, před jejím sjednáním je nutné zohlednit i vaši budoucnost a ujistit se, že budete mít na splácení za měsíc, za půl roku i za pět let. V neposlední řadě pak nikdy neřešte dluh dalším dluhem a nespoléhejte na zázraky, ty v úvěrovém světě neexistují. Vždy jednejte racionálně.
