Na výplatnice se vrací nemocenské pojištění: O kolik přijdeme peněz?
Už od ledna najdou Češi na výplatnicích s největší pravděpodobností staronovou položku. A to odvody na nemocenské pojištění. To ukrojí měsíčně z každé výplaty nějakou tu stovku. Takže u člověka s průměrnou mzdou to znamená ročně mínus asi 3000 korun.
Nemocenské pojištění platili Češi do roku 2009, než jim tehdejší vláda od této povinnosti ulevila. Ta současná ho ale zavádí zpět, a to ve výši 0,6 procenta měsíčního hrubého příjmu. Tato výše bude pro všechny stejná bez rozdílu, jestli daný člověk vydělává 30 tisíc nebo 100 tisíc měsíčně. Také na jeho výpočet nebude mít vliv počet vychovaných dětí. U průměrné mzdy, která je okolo 42 tisíc korun hrubého, tak bude rozdíl mezi tím, co našli lidé na výplatnících v roce 2023, a tím, co tam uvidí od ledna, 252 korun. Ročně to pak vyjde na něco málo přes 3 tisíce korun na člověka, dvoučlenná domácnost tak přijde o 6 tisíc korun.
Systém v mínusu
Kabinet opětovné zavedení tohoto odvodu zdůvodnil tak, že zrušení nemocenského pojištění bylo nesystémové. A kvůli snížení vyměřovacího základu pro zaměstnavatele – jako kompenzace za zrušení karenční doby – z roku 2019 se dostal celý systém do výrazného minusu. „Od roku 2019 účet nemocenského pojištění záporné saldo, v roce 2022 zhruba mínus 8 miliard korun,“ stojí v odůvodnění vládního úsporného balíčku. Od znovuzavedení nemocenského pojištění si pak vláda slibuje, že se systém dostane na vyrovnanou bilanci. Podle odhadů by znovuzavedení nemocenského pojištění mohlo do státní kasy v roce 2024 přinést 11,9 miliardy korun. V roce příštím pak dalších 1,1 miliardy. Konsolidační balíček už prošel Sněmovnou i Senátem, pokud jej podepíše i prezident Petr Pavel (62), většina změn začne platit od ledna.