5 prohřešků v péči o chrup

Nejíst příliš sladkého a alespoň dvakrát denně si čistit zuby. To jsou základní pravidla, která by nám měla zaručit zářivý úsměv bez kazů. Někdy ale ani to nestačí. Jaké nejčastější chyby v péči o chrup děláme a co nám dobře zamýšlené kroky můžou způsobit?
1) Používání ústní vody
Pro svěží dech je to vymoženost. Ovšem co se chrupu týče, jedná se spíš o noční můru. Ústní vody snižují působení fluoridů, které jsou obsaženy v zubních pastách. „Pokud se ústní vody nehodláte vzdát, odložte její používání na jinou dobu, než je samotné čištění,“ dodává britský dentista Praveen Sharma.
2) Čištění zubů po jídle
Dělá to většina z nás, alespoň někdy. Jenže to představuje problém. Zubaři doporučují s čištěním zubů počkat alespoň 60 minut po jídle, protože jinak riskujeme poškození zubní skloviny. „Dutina ústní zkrátka potřebuje čas na určitý restart, během něhož se ze zubního povrchu přirozeně odstraní vrstva bakterií, které v puse vznikají po jídle,“ vysvětluje Sharma. „Úplně nejhorší je čištění bezprostředně po konzumaci ovocných šťáv a perlivých nápojů, které jsou kyselé a zubní sklovinu poškozují samy o sobě. Pokud je do zubů budeme ještě začišťovat, koledujeme si o problém.“
3) Zapomínáte na mezizubní kartáčky?
Nejnebezpečnější místo z hlediska vzniku kazu je v mezerách mezi zuby, kde se usazují zbytky jídla a plak. Pokud tyto prostory alespoň jednou denně nečistíme mezizubním kartáčkem, trpí nejen chrup, ale i dásně, které mohou otékat, krvácet a bolet. „Mezizubní kartáčky používejte před samotným čištěním,“ nabádá doktor Sharma. „U spodních zubů namiřte štětiny směrem dolů, u horních pak směrem nahoru, v obou případech zhruba pod úhlem 45 stupňů.“ Pokud se do nějaké skulinky kartáčkem nedostanete, použijte zubní nit.
4) Vynechání zubní rutiny
Nezdá se to, ale 30 % populace údajně vynechává večerní zubní hygienu. Přitom čištění zubů před spaním má své opodstatnění! „Bakterie, které žijí v dutině ústní a které za běžných okolností odstraníme čištěním, se vesele množí a užívají si hodování na zbytcích potravy,“ říká Praveen Sharma. „V noci navíc naše tělo méně produkuje sliny, které bakterie pomáhají zabíjet. Dutina ústní je na vznik kazu nejnáchylnější.“
5) Používání »starých« pomůcek
Zubní i mezizubní kartáčky bychom měli vyměnit alespoň jednou za 3 měsíce, při viditelných známkách opotřebení (roztřepené či zašpiněné štětiny) ale i dříve. Pokud jsme prodělali nějaké infekční onemocnění, je na místě pořídit si po vyléčení pomůcky nové.
Jak často a jak dlouho?
Pravidlo, že nejlepší je čistit si zuby po každém jídle, je dávno pasé. Bohatě stačí dodržet frekvenci dvakrát denně. Při večerní hygieně je doporučeno zařadit právě i čištění mezizubních prostor. Ideální je rozdělit si chrup na čtyři části – horní přední, horní zadní plošky zubů a spodní přední a spodní zadní plošky zubů. Každé z těchto čtvrtin bychom pak měli věnovat 30 vteřin. Celkem tedy ranní rutina zabere 2 minuty, večerní rutina s péčí o mezizubí zhruba 5 minut.