Slavný poutní kostel: Zvony pro Panenku Skákavou

Používáte úsloví »Panenko skákavá«? Víte, že pochází z vesničky Skoky, která je součásti Žlutic na Karlovarsku? Vzniknout mu dal obraz Panny Pomocné Marie v místním poutním kostele. Ten nově zdobí tři zcela nové zvony.
Ve Skocích, slavném mariánském poutním místě, kde se od 18. století scházelo až 40 tisíc poutníků ročně, žilo před 2. světovou válkou asi 160 obyvatel. Téměř většina byli Němci a týkal se jich odsun. Poslední z těch co zůstali, odešli v roce 1982. Od té doby místo pustlo a začali tam úřadovat zloději. Z kostela odnesli vše, i dva zvony. „Ty tři nové navrhl brněnský kampanolog Petr Janda a jsou sladěné s jediným dochovaným, který je uložen v klášteře v Teplé. Největší z nich váží 496 kilo a je zasvěcen Panně Marii,“ říká Jiří Schierl ze spolku Pod střechou s tím, že se na jejich odlití složili dobrovolníci.
Tajuplné místo
Místa s nepopsatelnou atmosférou si začala veřejnost všímat nedávno, právě až na popud spolku Pod střechou, jehož cílem je Skoky revitalizovat. Kopie známého zázračného obrazu Panny Marie Pomocné z německého Pasova byla pro tehdejší kapli, která byla vysvěcena 29. září 1717, zhotovena za osm dnů. Záhy se zrodila i místní tradice lidové zbožnosti spočívající v uctívání obrazu dotykem. Z původního vzývání »Matky Boží ve Skoku« vzniklo zkrácením a zkomolením dodnes známé a užívané zvolání »Panenko Skákavá«.
Víte, že...
...obraz Marie nad oltářem měl podle dobových svědectví léčivou sílu? Poutní místo bývalo proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními.