Největší český granát: Proč je tak vzácný?

Největší celistvý broušený exemplář českého granátu na světě představuje nyní Turnovské muzeum na výstavě v Kamenném domě. Tuzemský nejvýznamnější drahý kámen dostala darem mimo jiné také britská královna Alžběta II. (96) nebo bývalá první dáma Spojených států amerických Michelle Obamová (58).
Kus oválného minerálu, kterému odborníci říkají pyrop, měří na délku devět milimetrů a váží 1,7111 karátu. Svojí velikostí dvakrát přesahuje běžné rozměry podobných českých granátů. „Broušené kameny nad pět milimetrů jsou vzácné a nad šest milimetrů jsou raritní,“ dodává k vystavenému exempláři mineralog Jan Bubal. Pravděpodobnost, že se podaří znovu nalézt takto velký kus, je mizivá. Český granát se totiž aktivně těží už jen na dvou místech v republice.
Největší naleziště českého granátu je historicky v Českém středohoří, kde se ze země doluje dodnes. Tady se těžil už ve středověku. Těžba probíhá od roku 2019 také v Podkrkonoší. Cena šperkařských výrobků z českého granátu se pohybuje v řádech jednotek až desítek tisíc korun. K zakoupení jsou různé brože, hodinky, prsteny nebo náhrdelníky. Samotné pyropy o velikosti dvou tří milimetrů stojí kolem tří stovek za sto kusů.
Kdy a kde byl nalezen?
Granát vlastnil turnovský rodák, který ho získal od sběratele z Lomnice nad Popelkou v šedesátých letech minulého století. Kdy a kde byl opravdu nalezen, se neví. Do depozitáře turnovského muzea ho majitel daroval před pěti lety.
Výstava Český granát
- Kde: Muzeum Českého ráje, Skálova 71, Turnov
- Kdy: do 4. září 2022, denně kromě pondělí 9 až 17 hodin
- Za kolik: 90 Kč, senioři 70 Kč, děti do 15let 50 Kč