Strašidelná galerie pod širým nebem: Čarodějnice se slétly do Lomu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 30. září 2023

Svátek slaví Jeroným, zítra Igor

Strašidelná galerie pod širým nebem: Čarodějnice se slétly do Lomu

Terezka Dafčíková (13, vlevo) s kamarádkou a svojí čarodějnicí.
Terezka Dafčíková (13, vlevo) s kamarádkou a svojí čarodějnicí. (Foto Nedělní Aha! – Jan Dafčík, Vlaďka Hradská)

Jsou všude. Za plotem, u vrat, na stromě i na houpačce. Čarodějnice, babizny a strašidla obsadily vesničku Lom na jihu Čech. Na počet obyvatel jich je nejvíc v Česku, slétly se sem už podesáté.

Strašidelná galerie pod širým nebem v obci vznikla náhodou. „První čarodějnici jsem udělal kvůli dětem a postavil ji před dům. Lidem se to líbilo. Příští rok se přidali další, pak další. Byl to spontánní nápad, který začal žít svým životem,“ popsal starosta Lomu se 172 obyvateli Jan Dafčík, který tradici založil.

Vznikla novodobá tradice, která místní nadchla. Začali se předhánět, kdo vytvoří nejzajímavější či nejstrašidelnější bytost nebo nejvtipnější čarodějnickou kompozici. Své čarodějnice si hýčkají, zvelebují a různě obměňují. Tradici nepřerušil ani covid. „Každý rok si v předstihu vyzdobíme vesnici čarodějnicemi. Týden před filipojakubskou nocí už číhají všude. Posledního dubna se děti sejdou na návsi, udělají si svoji čarodějnici a tu pak hodí do ohně. Je to slavnost a vesnice drží při sobě,“ poznamenal starosta. Letos vesničku zdobilo 73 čarodějnic a dalších strašidel.

Brzdí provoz

Neobvyklá pouliční výstava každý rok překvapí neznalé řidiče. Při projíždění obcí jedou krokem a nestačí zírat. „Je to jediné období v roce, kdy automobilisté tudy projíždějí bezpečně a dodržují rychlost,“ potvrdil starosta Dafčík. Strašidelné postavy se už rozšířily i do okolí, objevují se před domy v Maršově, Malšicích, Oboře i Plané nad Lužnicí.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.