Pozor na lichvu na internetu: Jak poznat rizikovou půjčku? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Pozor na lichvu na internetu: Jak poznat rizikovou půjčku?

 (Pexels)

Online půjčky dnes dominují úvěrovému trhu. Klientům vyhovuje, že nemusejí nikam chodit a mohou si půjčit z pohodlí domova. Internetové prostředí však nahrává nejrůznějším podvodníkům a člověk se může celkem snadno spálit. Jak se vyhnout rizikovým půjčkám?

Při půjčování si na internetu by měl být člověk obezřetný a vyhnout se podezřelým poskytovatelům, například nabídce půjček na směnku. Je potřeba si uvědomit, že tyto půjčky se pohybují na hraně zákona, půjčka na směnku dokonce již za hranou, protože spotřebitelský úvěr na směnku se od roku 2013 poskytovat nesmí.

Rizikové úvěry často pro zadlužené klienty poskytují novodobí lichváři, kteří se chtějí obohatit na úkor druhých a internet jim k tomu poskytne potřebnou anonymitu. 

Recenze na půjčky i tipy z finančního světa nabízí portál Niklak.cz.

Jak poznat rizikovou půjčku?

Rizikové půjčky lze často poznat celkem snadno. Často se jedná o půjčky nabízející peníze ihned na účet a bez doložení příjmu. Neféroví poskytovatelé obvykle nabízejí na první pohled opravdu výhodné podmínky nebo slibují, že půjčí každému. To si však vybírá svou daň, jelikož půjčky ihned na účet bez doložení příjmu bývají zpravidla velmi drahé. Ve výsledku dlužník zaplatí o tisíce korun více, než si půjčil.

Základním pravidlem pro rozeznání závadné půjčky, je zjistit si, zda daná společnost disponuje platnou licencí České národní banky. V Česku totiž nemůže poskytovat úvěry žádná společnost, která tuto licenci nezískala. Má-li poskytovatel licenci ČNB, je téměř jisté, že se nejedná o podvodníka. Vždy se však vyplatí si tuto informaci přímo dohledat v seznamech ČNB.

Půjčky bez záznamů v registru

Půjčky od nebankovních společností nebo soukromých osob si často berou lidé, kteří mají záznam v registru dlužníku. Mají tedy vroubek, kvůli kterému nedosáhnou na úvěr v bance. Bez jeho vyřešení a vymazání z registru dlužníků mají omezené možnosti bankovních úvěrů. Může se však stát, že jsou v registru uvedeni neprávem, za takových okolností lze využít žádost o výmaz z registru dlužníků formulář.

Půjčky bez registru znamenají, že věřitel nekontroluje registry dlužníků, respektive nepřihlíží k negativní úvěrové minulosti dlužníka. Právě takové půjčky však často poskytují lichváři, kteří snaží se zneužívat složité situace dlužníků. U takových půjček je tak nutné být stále na pozoru.

Obecně však platí, že by dlužníci měli začít řešit své narůstající dluhy co nejdříve. Jedině tak lze totiž zabránit dluhové pasti a exekuci v budoucnu. Je potřeba využít každé příležitosti ke snížení dluhů, jako bylo například milostivé léto. Požádat lze také o pomoc dluhové poradce z neziskových organizací, kteří s řešením složité finanční situace rádi pomohou.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.