Proč byl první Ferda opilec?

Nejslavnější český literární pohádkový brouk, konkrétně Ferda Mravenec, se poprvé na stránkách novin objevil před 95 lety! Ačkoli tehdy ještě nebyl charakterním dětským hrdinou, spíš naopak, považujeme rok 1927 za datum jeho zrození. Ondřej Sekora jej coby flamendra umístil do prvních českých komiksů.
I když první postavičky hemživého pracovitého hmyzu Sekora (1899-1967) namaloval v roce 1922, nelze ještě úplně mluvit o Ferdovi, protože jeho tehdejší mravenci měli šest nohou. Navíc nechodili vzpřímeně, ale lezli jako jejich reálný předobraz. „Začal jsem si později mravence znovu načrtávat, ale to se ví, se šesti nohama to nešlo. Hned jsem dvě škrtl. A celkem nehezkou mravenčí hlavu jsem musel také změnit, přinejmenším proto, abych na ni mohl lépe kreslit různé výrazy hrdinových nálad,“ vylíčil Ondřej Sekora v rozhovoru z roku 1940. Podle kocoura Felixe Ferda spatřil světlo světa v časopisu Pestrý týden (leden 1927), měl ale ještě trochu jiný sociální profil. Narodil se jako opilý mravenec, byl lehkovážný, požitkářským obtěžoval berušky a sloužil spíše pro pobavení dospělých; možná měl být i agitkou proti špatnému životnímu stylu.
V Lidových novinách v roce 1933 to už byl ale skutečný Ferda pro děti. Sekora přiznal, že byl veden i zjevem oblíbeného amerického kocoura Felixe (poprvé 1919). „Udělal jsem mu také bílá kukadla a bílou tvář okolo úst. Podobně jsem kreslil černochy a čerty.“ I podle dobrot z cukrárny Zajímavé rovněž je, jak Sekora přišel na mravenčí trup. Vzpomněl si, jak coby malý chlapec miloval »kadlátkové čerty«, což byly na drátech napíchané sušené švestky do podoby čerta. Šlo o mikulášské dobroty z brněnských obchodů s cukrovinkami. Ferdu tedy nakreslil obdobně.